Vatan Tatil Beldesi « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Eller Anası

KÖŞE YAZARLARI

Vatan Tatil Beldesi

Cennet’tir VATAN sevmesini bilene, tatil demek, kendini bir sahil kenarına atmak değildi, yada kendi memleketinde,  iki göz bir oda inşa edip kendini kapatmak değildi  halim ahvalimce.

Bu haber 20 Haziran 2021 - 14:40 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

Vatan Tatil Beldesi

Cennet’tir VATAN sevmesini bilene, tatil demek, kendini bir sahil kenarına atmak değildi, yada kendi memleketinde,  iki göz bir oda inşa edip kendini kapatmak değildi  halim ahvalimce.

Ben Evliya Çelebi’nin ruhuna büründüm. Üstad Necip Fazıl’ın Fikir Mehmetçiğine sevdalandım. 19 yıldır çoluk çocuk  vurdum kendimi yollara, hayal sahilinden demir aldım,  82 vilayetin 40 ına ayak bastım, yüz sürdüm.

Az gittim biraz daha gittim, dere tepe bayır çayır, demedim, herkes senede 15 yirmi gün tatil yaparken ben işim gereği en fazla 4 günlük izinlerle VATAN denilen bu toprak damının her bir köşesini keşfetmeye yeltendim, sağlığım ve imkanım el verdiği müddetçe.

Yetinmedim yılmadım yorulmadım, bastığım her toprak damında , Evliya çelebinin ruhiyeti halini ömür küfemde taşıdım, yüküm kelimeler, yolum uzun ömrüm kısa, dün gitti can cağazım, yarına yükümüzü hafifletmek lazım temennisi ile anılar biriktirdim.

Kelimeleri anılara, anıları kelimelere emanet bildim.

Emaneti HAKTAN bilip, HÂKTAN EMRE KUL mahlası ile yazdım yetinmedim , türkülerin eşliğinde hikayelerime ses verdim.

AFYON’da Tapduğun kapısınada  vardım , bizim Yunus’un kabir Levhasını görünce mıh gibi çakıldı ruh duvarlarım,  gelin tülüne varınca Rizede mest olmaktan da öte, KAİNATIN RESSAMInın eserini gördüm, yarattığı gözler ile, eserinin adı doğa, ama kirleten pisleten biz ademoğulları, neylersin elden gidince anlayacak  bu güzelliğin varlığını Trabzon Uzun göle varınca, etraftaki yapılardan daraldığını hissettim. Küçük Ayasofya camiinde bir öğle vakti el açtım BİR olana.

Nevşehir’in peri bacalarına varınca BİLİNMEZ MEŞHURUN , demir beton harç eklemeden İnşa ettiği  gecekonduyu andıran koca kayalara sevdalandım, oyuncak lego görüntüsünde, koca koca kayaların sanırsın  japon yapıştırıcı ile yapışmış vaziyette,

Urfa’da Balıklı göle varınca , Halilül Rahman’ın ruhunu keşfettim.

KUN FE YEKÜN (OL DER OLUR)

Ateşi su’ya çeviren RABBİMİN kudretini bir kez daha Balıklı göl ile hissettim. Urfa”da Bir akşam üzeri sıra gecelerine katılıp , kulağımın  dibinde davulu patlatırcasına çalan davulcuya bahşiş verilceğini kulağımın zarı patlayınca  öğrendim.

Hastalıklar ile imtihan edilen Hazreti EYYÜB ALEYHİSSELAMIN mağarasına varınca hikayesine kulak verince Çektiğim sıkıntıların sıkıntı olmadığına kanaat getirdim.

Çakma yunanlıların kendilerine mal ettiği , baklavanın asıl  anavatanı Antep’e varınca bakırcılar çarşısında çekiç seslerini müzik ritmine benzettim, Şehit Kamilin hikayesini okuyunca, iki gözüm  Ahmedin söylediği türküyü mırıldandım.

“VURUN ANTEPLİLER VURUN NAMUS GÜNÜDÜR”

Bir şafak vakti varınca Leblebinin vatanı Çorum’a lafı orta yere koydum,  Aslanlı kapıya varınca, hititlerin varlığına şahit Olsakta, asıl mevzu o anı yaşarcasına anlatan rehbere, dikkatlice kulak kabarttım.

Çanakkaleye varınca; Dur yolcu dedi içimdeki ses Seyit onbaşıya,  253bin şehide hediyelerin en güzelini Teslim ettim.Hu hulara karıştı aminler FATİHALAR Conk bayırında vakit ikindiyi haber verirken yorgunluktan ayaklarıma kara suları çoktan inmişti, son bir gayretle Vatan Şairi MEHMET AKİF’in evine iz sürdüm, Asımın neslinden selam getirdim.

Ama pes etmedim, Kaz dağlarının eteklerindeki Ayazma deresinin soğuk sularından içtim, Bayram için Kaplıca sularından ceset elbiseme ikram edince Hamd olsun kendime gelmiştim.

Kütahya’nın seramiğine dünya aşık olsada ben kaplıcalarında et ile kemik arasına sıkışan ruhuma Şifa niyeti ile her sene elimden geldiğince ikram ettim.

Adını islami tatil köyü diye niteleyip normallerinin beş katı fiyat çeken işletmelere inat,  bayanlara ayrı deniz suyundan havuzları olan işletmelerin olduğu Bereketli ovaların hayat bulduğu sahil kasabası YALOVAya ayak bastım  (YAL rumca dilinde sahil demek)

Yeryüzündeki en büyük ressamın eseri  Renk renk yarattığı, tabiatın bitki örtüsünü memleketim GiRESUN ALUCRA’da keşfettim, DEDEM YUSUF HOCANIN köyünde karakaçana bindim, KÜLLÜ MAHMUDUN atına eğersiz binip, onu durduramayınca ahırın eşiğinde kendimi yerde buldum.

Mevlana’nın şehri KONYAya  varınca , o mübareğin kabrinin iki adım ötesinde kaldığımız otelde  bira içen turistleri görünce, anyayı konyayı anlamayan yetkililere verdim veriştirdim kendi dilimce.

Pazartesi ye denk gelen seyahatimiz yüzünden Kapalı olsada türbe, biz uzaktan uzağa yolladık dualarımızı MEVLANAYA. Dönüş yolunda kan şekerini düzenleyen MEVLANA ŞEKERİni biraz fazla kaçıraksakda, tadı halen damağımda yine bir gün İki arada bi derede vardık bir iki saatte EDİRNE,ye SELİMİYE CAMİİNİN avlusundaki ters laleler karşıladı bizi kendi halince, Keşan ilçesinin Mecidiye köyünde konakladık ahşap evlerde, yok bu sefer essahtan köy Allah düşürmesin o mecidiyeköy trafiğine Kırklareli’ne vardık bir zaman, tam bir  öğrenci memleketi, Üniversitelisi Esnafı ahalisi, yorgonun (yunanistan) kapısına sık sık uğrayıp ucuz benzin mazot alan, ikindi güneşi batarken AYÇİÇEK tarlalarında güneşin rengi ahengi ile coşan.

Kebap diyince midemizin, Uludağ diyince gözlerimizin esir olduğu şehir Bursaya vardım. Geyik üzerinde 70 li yaşlarda kentin kuşatmasına katılan, Orhan Gaziye yarenlik eden YİĞİT CENGAVER Geyikli Baba’nın hikayesini duyunca irkildim,  biz Bursa’yı Uludağ diye bilsekte hatırlasakta, gerçekte bilinmesi anılması gereken  başka bir ULU’su var bu toprak damının ULUCAMİİ burdan sonrası anlatılmaz yaşanır desek yeri, Koza han’da bir yorgunluk kahvesi, ardından  yol aldık, İçersinde 150 tür ağacın ve 27 çeşit Gül’ün yer aldığı botanik bahçesi, yalancı cennetin habercisi

Masallarda geçen gökten düşen üç elmanın anavatanı şehzadeler şehri Amasya’ya düşünce yolum, FERHAT İLE  ŞİRİNin efsanesinin burada yaşandığını öğrendim,

Eskişehirde, porsuk çayında  kötülüklerin anası alkole haşır neşir olan gençlerin halini ahvalini Görünce üzüldüm,

Ama Kastamonu Cidenin son köyünde her cuma, Cuma namazı sonrası, tanıdığı tanımadığı tüm Cemaati yemeğe buyur eden imanlı gençliği Görünce sevindim..

Vatan Tatil beldesinde daha ne kadar yaşayacak, Maceramız var bilinmez, ama şuna kanatim sonsuz ALLAH ömür verdiği Müddetçe, bu fakir ceset elbisesini iki göz odaya hapsetmez..

Selam ve dua ile hürmetle muhabbetle

HAKTAN EMRE KUL / 12 Haziran 2021 / CEBİMDE HİKAYELER

Haktan Emre Kul[email protected]
Haktan Emre Kul Kimdir; Aslen Alucra ilçemizin Çamlıyayla köyünden olup, İstanbul Kasımpaşa doğumludur. Çocukluk yılları Kasımpaşa Yeni çeşmede Gençlik yılları Dörtyol Konak Camii Pasajında geçmiştir. İlkokulu Kasımpaşa Piyale Paşa İlköğretim okulunda , Ortaokulu Eyüp İmam Hatip Lisesinde , Lise tahsilini ise Şişli Özel Işıl Akşam Ticaret Lisesinde tamamladı. 2 yıllık İşletme bölümünü kazandı. Üniversite eğitimini yarıda keserek, Askerlik vazifesini yerine getirmiştir. Yaratan’ın emrine uyup ,Peygamberin kavline sığınıp bir yare yoldaş bir kız evlada ata oldu. 25 yıldır kesintisiz olarak Baba mesleği olan Muhasebe bürosunda mesleğine devam etmekte olup, yaklaşık 4 yıldır hikayelerini kaleme alıp Youtube kanalında ses vermektedir. Haktan Emre Kul youtube kanalına Abone olabilirsiniz Link: https://www.youtube.com/channel/UC08_ub7PIMv7FDbl1hojK_A

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.