Vali ve Boyacı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA

Vali ve Boyacı

Yeni görev yeri olan Vali Bey’in sessiz sadesiz şehri tanıma çalışmaları esnasında karşılaştığı bir olay hayatı boyunca hiç değişmeyecek bir anı olduğunu tanımlamış Vali bey.

Bu haber 26 Nisan 2022 - 10:43 'de eklendi ve 147 kez görüntülendi.
ResimLink - Resim Yükle

Vali ve Boyacı

Yeni görev yeri olan Vali Bey’in sessiz sadesiz şehri tanıma çalışmaları esnasında karşılaştığı bir olay hayatı boyunca hiç değişmeyecek bir anı olduğunu tanımlamış Vali bey.

Yeni atandığı şehri gezerken bir çay ocağında Mola verip bir çay içmek istemiş valide bütün esnafları bütün caddeleri her tarafı gezdikten sonra yorgunluk çayını içmek için girdiği çay ocağında.

Boyayalım abi diye bir ses duyar.

Bu sese kulak verir ve ” Buyur Evladım benim ayakkabım boya” der  Vali bey. Elimdeki işi bittikten sonra terliklerini getirir Vali Bey’in ayağını uzatır ayakkabılarını alır güzelce boyar tekrardan ayakkabıları buyurun abi der  boyacı genç.

Vali bey boyacı ya ücretinin biraz fazlasını uzatır.

Hayır abi benim hakkım neyse onu ver.. Ama boyacı kardeş benim gönlümden geçti al. Buyurun alın derim, Hayır alamam alırsam eğer eşitlik olmaz. Beni bu tür şeyleri alıştırmış olursunuz sadece hakkımı almak istiyorum ağabey.

Peki hakkınızı alın..

Size kim öğretti böyle samimi bir esnaflığı.. Babam sonra da, Öğretmenim..

Evde kardeşlerim var annem öldü babam dürüst olmamı kimsenin hakkını üstünde almamı istedi. Öğretmenim de her dersin sonunda bize bu tür öğütler verir hem Öğretmenimi hem de babamı seviyorum. O yüzden Hakkı’nın fazlasını alırsam bu tür şeyleri alışırım sonra adaleti ölçüyü kaçırmış olurum abi,  lütfen böyle şeyler teklif etmeyin der boyacı genç.

Tabii bu sözleri bilmediği şehrin ilinin Valisi ne söylüyor. Bu sözlere  çok etkilenmiş olan Vali  ilk önce yapmak istediği şey masasının üstüne adaleti eşitliği ol yazısını yazmış sonra boyacı gencin öğretmenine gitmiş okul müdürüne gitmiş böyle nesil yetiştikleri için kendilerine teşekkür etmiş ve sonra adresini aldığı boyacı gencin baba evine gitmiş babasının elini öpmüş böylesi delikanlı böyle genci yetiştirdiği için kendisine şükranlarını iletmiş.

Demiş ki; ben bu şehrin valisiyim kendisine gönülden böyle bir hareket ettim ama benim gönlümden geleni reddetti. Böyle şeyler bana yapma abi dedi.Ben böyle şeyler yaparsam alışırım bunun sonu gelmez bozuluruz,  demiş boyacı genç bundan etkilenen Vali bu  şehirde elimden geldiği kadar bundan sonraki süreçte de elimden geldiği kadar adaletli ve eşitliği çalışmayı İlke edinmiş ve o ilde o ilçelerde Vali bey bu şekilde tanınmış.

Bizimde  bu şekilde notlar almamız lazım. Çünkü  düne  döndüğümüzde hayatımızın unutamayacağımız ilklerini yaşamamız için doğru düzgün sözler güzel işler yapmalıyız.

Vali ile gencin arasında geçen bu muhabbet bizim de hepimizin arasında geçmeli. Çünkü sonu olmayan bir hayatın ya da sonu olmayan bir isteklerin gönlümüze girdiği an bizi bu unutacağını bilmeliyiz zaman sınırlı bir ölçüde yaşantımızı sürdürmeliyiz bize zorun olmayacak bize zahmet vermeyecek bir güncel hayatımızı kurmalıyız.

Hacer Büşra ÇUKUR[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.