Milli Siha’ların öncü ismi Özdemir Bayraktar vefat etti « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Milli Siha’ların öncü ismi Özdemir Bayraktar vefat etti

Türkiye’de SİHA’nin fikir babası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünürü Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.

Bu haber 18 Ekim 2021 - 14:38 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.

Milli Siha’ların öncü ismi Özdemir Bayraktar vefat etti

Baykar’ın Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye’de SİHA’nin fikir babası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünürü Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.

Haluk Bayraktar Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Özdemir Bayraktar, Babamız, ilham kaynağımız bugün Hakk’ın rahmetine kavuştu. Değerlerinden taviz vermeden adanmış bir ömür yaşadı. Yılmak bilmeyen azmiyle araştırıp üretenlerden oldu. Haksızlıklar karşısında hiç pes etmedi, gücü yettiğince yardım etti. Allah rahmet eylesin.” ifadelerine yer verdi.

Baykar’dan yapılan açıklamada, Özdemir Bayraktar’ın cenaze namazının 19 Ekim Salı günü öğle namazında Fatih Camii’nde kılınacağı açıklandı.

Şirketin açıklamasında, “Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve Milli SİHA’larımızın öncü ismi, Yönetim Kurulu Başkanımız ve yol göstericimiz Özdemir Bayraktar, Hakk’a yürüdü… Allah rahmet eylesin. Dualarınızı bekliyoruz.” denildi.

Özdemir Bayraktar Kimdir?

Trabzon Sürmeneli olan Bayraktar, 1949 yılında İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bağlı Garipçe köyünde doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1967’de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, 1972 yılında bölümü bitirdi.

Mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda bilgisayar programcısı olarak çalışan Canan Bayraktar ile evlendi. Bu evlilikten Haluk, Selçuk ve Ahmet adında 3 çocukları oldu.

1984 yılında Baykar Makina’nın kuruluşunda yer aldı. Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarında bulundu.

Baykar tarafından özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA tasarımlarının da sahibidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.