Hamiyetli Şahsiyetler Nerdeler? « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Hamiyetli Şahsiyetler Nerdeler?

Birinci Cihan Harbin’nden önce Ege Adaları’ında Türkler ve Yunanlar komşu idiler. Tarih boyunca hiç devleti olmamış Yunan isyan çıkardı. Kuvvetli olduğu mıntıkalarda sadece öldürmekle kalmayıp işkence yaptılar, bir çok Türk’ün “Sakalına Gaz Döküp Yaktılar”

Bu haber 15 Kasım 2022 - 8:25 'de eklendi ve 362 kez görüntülendi.

“HAMİYETİNİZDEN BEKLERİM EFENDİM”

Hamiyetli Şahsiyetler Nerdeler?

Birinci Cihan Harbin’nden önce Ege Adaları’ında Türkler ve Yunanlar komşu idiler. Tarih boyunca hiç devleti olmamış Yunan isyan çıkardı. Kuvvetli olduğu mıntıkalarda sadece öldürmekle kalmayıp işkence yaptılar, bir çok Türk’ün “Sakalına Gaz Döküp Yaktılar”.

O dönemde yetin kalan sabı, subyan çocukları; Venedikli, Cenevizli, İtalyan Tüccarlar Hamiyetleri İnsanlar yetimleri İstanbul’a kaçırdılar, tanıdıkları “Hamiyetli İnsanlar’a” teslim ettiler.

İşte onlardan biri de Hamdullah Suphi Tanrıöver’in Babası Suphi Paşa idi. Yetim Ahmet Hikmet Müftüoğlu Suphi Paşa Konağı’nın “Has Evladı” oldu. O konakta en az dört lisan öğrendi. Büyüyüp Şahbender (Büyükelçi) olunca tayini Macaristan’a çıktı. Dört lisanda orada öğrendi. Bir devir onun ismiyle anılan “Büyük Alim Radlof” la tanıştı. “Radlof Devri” ona ORHON ABİDELERİ’ni tanıttı.

Müftüoğlu Orhon Abideleri’ni Türkiye’ye, Türk Dünyası’na ve Batı Asya’ya (Avrupa’ya) tanıttı. Üç kıta haberdar oldu. Biz de onu aldık. Kurucu irade kitabımızın baş köşesine yerleştirdik.

Bugünlerde Kurucu irade kitabımızın ikinci baskısını hazırlıyorum. Giresunlu Hamiyetperleri yazmak mesuliyet duygumuzun neticesidir.

Fotoğrafta solda Sinoplu Cemil Usta, onu yanında Hacı Vanlı, Her zaman olduğu gibi takım elbise ve kravatı olan İsa Ruhi GÖBÜT, en solda Mustafa GÜLER. Yer, Yamaklar İşhanı birinci katı. Karadeniz Gazetesi’nin neşriyat yaptığı yer. Sahibi Mahmut Ersöz KEREMPELİOĞLU. Esasen, Karadeniz Bölgesindeki Giresun’un Kültür Hakimiyeti Hamiyetperlik üstüne inşa edilmiştir.

Makalemizin başlığı Mustafa Kemal Paşa’ya aittir. Okumalarımızın toplamında Gazi Paşa’nın emir vermeyi pek sevmediği, verdiğinde ise mahcubiyet hissettiği kanaatı hasıl olmuştur.

Oysa, bir emirle yakın çağ’ın kaderine damga vuran dahi kahramandan bir küçük çocuk mahcubiyetini kim bekler ki?

Değerlendirmeniz dileğiyle.

İsa Ruhi Göbüt – 11 Kasım 2022 Görükle / Bursa

İsa Ruhi GÖBÜT[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.