Korona ile mücadelede sivil ekipler devrede « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Korona ile mücadelede sivil ekipler devrede

Giresun Valisi Enver Ünlü başkanlığında toplanan Giresun İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin Koronavirüsle mücadele kapsamında bayram öcesinde aldığı kararlar, önceki gün duyuruldu.

Loading

Bu haber 06 Ağustos 2020 - 8:25 'de eklendi ve
kez : 2
kez görüntülendi.

Koronavirüsle mücadelede yeni bir dönem başlıyor.

Yeni kurallar geliyor, denetim ve kontroller sıklaştırılıyor. Giresun Valisi Enver Ünlü başkanlığında toplanan Giresun İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin Koronavirüsle mücadele kapsamında bayram öcesinde aldığı kararlar, önceki gün duyuruldu. İçişleri Bakanlığı da 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Pandemi sürecini yönetmek için İl Salgın Denetim Merkezi oluşturulması da kararlar arasında.

VAKALAR EVDE TAKİP EDİLECEK

Buna göre, uyarıcı ve uzman denetim ekipleri dışında ayrıca, tedbirlere riayet edilip edilmediğini tespit etmek üzere sivil personel veya sivil kıyafetli resmi görevliler marifetiyle denetim yapılacak. Ekipler  özellikle cadde ve sokaklarda maskesiz gezen, açık alanlarda sosyal mesafe kurallarına uymayanlara ceza uygulaması yapacak. İhlallere dair her türlü şikâyet ve ihbarların yapılabileceği bir çağrı sistemi devreye girecek.

Yeni kararlardan birisi de hastalığın ağır seyrettiği vakalar dışında hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numuneleri evlerinde alınacak, izolasyon izleme süreçleri de evlerinde yapılacak.

KORONAYLA MÜCADELEDE YENİ DÖNEM

Giresun İl Umimi Hıfzısıhha Meclisi’nin bakanlık genelgesii doğrultusunda aldığı kararlara görei illerde vali yardımcısı ve ilçelerde kaymakamlar başkanlığında “Filyasyon çalışmaları takip kurulları” oluşturulacak, bu kurullarca her gün saat 16.00’da değerlendirme toplantısı yaparak, artış ve azalışlara göre gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacak.

Düğün, nişan, sünnet vb. organizasyonlarda gerçekleştirilecek denetimlerde, birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, üçüncü ihlalde 1 gün süreyle faaliyet durdurma, dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyet durdurma cezaları uygulanacak.

Basın açıklamalarında, konuşmalarda ve diğer iletişim platformlarındaki paylaşımlarda temizlik, maske ve mesafe vurgusunun yapılacak. Maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulmasının hastalığın yayılım hızını azalttığı göz önünde bulundurularak denetimde bulunan personelin örnek olmasına yönelik gerekli uyarılar yapılacak.

Alınan kararlar sonrasında Giresun’da da İl Sağlık Müdürlüğünce 80 kişilik filiasyon ekibine ilaveten evde sağlık hizmetleri ekibi,112 ekipleri ve mobil ekipler oluşturuldu ve sayıları artırıldı.

Loading

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.