Dere, Dereli’ye bunu neden yaptı? « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Çotanakspor’da Erhan İnce Dönemi

AMATÖR, BURSADA GİRESUN

Dere, Dereli’ye bunu neden yaptı?

İlimizde yaşanan sel felaketi ve sonrasında yapılan iş ve işlemlerle ilgili basın açıklaması yapan Deva Partisi Giresun İl Başkanı Özgür Okusal sel felaketinin acılarının halen devam ettiğini belirtti.

Bu haber 21 Eylül 2020 - 15:04 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi.

Dere, Dereli’ye bunu neden yaptı?

İlimizde yaşanan sel felaketi ve sonrasında yapılan iş ve işlemlerle ilgili basın açıklaması yapan Deva Partisi Giresun İl Başkanı Özgür Okusal sel felaketinin acılarının halen devam ettiğini belirtti.

22 Ağustos günü İlimizde yaşanan sel felaketinin acıları halen devam ettiğinin altını çizen Okusal; “Özellikle felaket sonrası Hükümet çevrelerinin yaptığı felaketle ilgili açıklamaları da ayrı bir acı ve umutsuzluk nedenidir” dedi.

Giresun’un  ülkemizin en çok yağış alan bölgelerinden biri olduğunu belirten Okusal; “ Zaman zaman yağış rejiminin ortalamaların çok üzerine çıktığı olmuştur. Ancak geçmişte bu boyutta bir felaketin yaşanmadığı bir gerçektir. O zaman yaşanan bu felaketin boyutlarının bu derece büyümesinin nedenleri anlaşılmadan, yapılacak uygulamaların çözüm olmayacağı bir gerçektir”

Alanında uzman kişilerin olduğu bir heyet kurulmalıdır!

Sel sonrasında yeniden inşa edilecek bölgenin alanında uzman kişilerin yer alacağı bir heyet tarafından planlanma yapılarak yapılmasının uygun olacağını belirten Okusal; “ Hükümetin yapması gereken konu ile ilgili araştırma ve çözüm önerileri hazırlayacak bir teknik heyeti hemen kurmak olmalıdır. Üniversitelerce oluşturulacak bu teknik heyet, bilim insanları ve TMMO gibi kurumların katılımı ile oluşturulmalıdır. Daha önce yaşanan, ancak bu derece yıkıcı olmayan, fakat son yaşanan ve can ve mal kaybına neden olan felaketin insan ve doğa ilişkisinde insan tarafından yapılan hataları tespit etmeli ve bu yanlışların ortadan kaldırılması sağlanmalıdır. Biz Deva Partisi olarak şunu yapın demiyoruz, konuyu bilime bırakalım diyoruz. Çünkü, şimdiye kadar yapılan imar, HES ve sanat yapılarının doğanın gerçeklerine uygun olmadığını yaşanan acı felaket göstermiştir” dedi.

Dere Dereliye bunu neden yaptı?

Sorunun palyatif önerilerle çözülemeyeceğinin altını çizen Okusal; “İlçenin yerini değiştirmekle sorunu çözemezsiniz. Sorunun nedenlerini ortadan kaldırmadan yer değişikliği ile yeni bir felaketin kapısını açarsınız. Dereli ve dere hep vardı ve uyum içinde bu varlıklarını sürdürüyorlardı. Soruyoruz, ne oldu da Dere Dereliye bunu yaptı. Kısaca, Giresun’u yönetenlerin biz bu derelere ne yaptık sorusunu sormaları gerekiyor. Bu sorunun cevabı verilmeden yapılacak iş ve işlemler yeni sorunların nedeni olacağı çok açıktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.