Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmeli « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmeli

Giresun Tabip Odası Başkanı Dr. Selami Oktay, covid-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ettiklerini bildirdi.

Bu haber 20 Kasım 2020 - 8:49 'de eklendi ve 108 kez görüntülendi.

Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmeli

Giresun Tabip Odası Başkanı Dr. Selami Oktay, covid-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ettiklerini bildirdi.

Oktay yaptığı yazılı açıklamada, covid 19 salgınının etkisinin giderek artarken ülkede salgının önlenmesine ve yaşamın sürdürülebilmesine yönelik önlemlerin yetersiz ve etkisiz olduğunu savundu. En fazla sağlık çalışanlarının risk altında bulunduğunu belirten Oktay şunları kaydetti;

“Sağlık Bakanlığının adına filyasyon dediği ancak asli temaslı ziyareti olan çalışmanın salgını kontrol altına almada etkisiz ve sağlık çalışanlarını tüketmekten öte bir işe yaramadığını biliyoruz. Resmi olarak ilk covid-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden bugüne covid-19 pandemisi, ülkemizin öncelikli gündemi haline gelmiştir. Hekimler ve sağlık çalışanları olarak yurttaşlarımızın covid-19 salgınını en az etki ve en az can kaybı ile geçirmesi için canla başla çalışmaktayız. Covid 19 hastalığında mesleki mağduriyet acısından, sağlık çalışanları en riskli gruptur. Toplumun diğer kesimlerine göre sağlık çalışanları pandemiden kat be kat daha fazla etkileniyor. Pandemi sürecinde daha da yoğun emek gerektiren sağlık hizmeti sunarken, ilimizde de dahil olmak üzere şu ana kadar yüzlerce hekim ve sağlık çalışanı covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Ülkemizde, meslek hastalığı, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda “…mesleki risklere mağduriyet sonucu ortaya çıkan hastalığı ” ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda da “…sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.” Seklinde tanımlanmaktadır. Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi, tükenmişlik yaşayan sağlık çalışanları için vazgeçilmez bir taleptir. Başta kaybettiğimiz meslektaşlarımız olmak üzere covid-19 un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalıği olarak kabul edilmesini talep ediyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.