Zeytinlik Evleri Projesine Sıkı Takip « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Zeytinlik Evleri Projesine Sıkı Takip

Bu haber 17 Ekim 2018 - 10:32 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

Zeytinlik Evleri Projesine Sıkı Takip

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, önceki gün Zeytinlik Semti’ndeki “Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi”ni yerinde inceledi.

Tarihi Zeytinlik Mahallesinde restorasyonu tamamlanan 12 evi gezen Vali Sarıfakıoğulları, restore edilen evlerin, tapu kayıtlarından tercüme edilerek bahçe kapılarına asılan tarihçelerini okuyarak, restorasyon çalışmalarının ilk etabında sona yaklaşılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Sarıfakıoğulları’nın talimatıyla Zeytinlik Evlerinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine kaydı için gerekli yazışmaları başlatılırken, Zeytinlik Semti’ndeki “Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda şuana kadar 12 ev restore edildi. Yine aynı semte pek çok evin bahçe duvarı, kapı, pencere ve müştemilatına müdahale edilerek iyileştirildi. Dik Sokak’ta doğalgaz hattı döşemesinin tamamlanırken; elektrik, telefon ve internet hatları da yer altına alındı. Doğal taşlarla kaplanan Dik Sokak’ta yapılan çalışmalarla semtin tarihi dokusu da ortaya çıkmaya başladı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan yeni bir mali destek daha almaya hak kazanan proje kapsamında Sokakbaşı Caddesi, Şehitler Caddesi, Yüzbaşı Sokak ve İsmail Çamur Sokak’ta, sokak sağlıklaştırma işlerine de en kısa zamanda başlatılacak.

Sayın Valimizin Zeytinlik Evleri incelemelerinde; Vali Yardımcısı Metin Maytalman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Giresun İl Koordinatörü Murat Aladağ ve Proje koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Gazanfer İltar da hazır bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.