Yerel yönetimlere Zincir Market Çağrısı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Yerel yönetimlere Zincir Market Çağrısı

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, esnaf teşkilatı olarak hükümeti ve yerel yönetimleri küçük esnafı marketlere karşı korumaya ve yaşatmak için harekete geçmeye davet etti.

Bu haber 06 Eylül 2021 - 21:05 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

Yerel yönetimlere Zincir Market Çağrısı

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, esnaf teşkilatı olarak hükümeti ve yerel yönetimleri küçük esnafı marketlere karşı korumaya ve yaşatmak için harekete geçmeye davet etti.

Kara yaptığı açıklamada, Türkiye’de marketçiliğin kontrolden çıktığını, sadece esnafı değil, Türk ekonomisini de tehdit etmeye başladığını kaydetti. esnafların yanı başına gece kondu gibi market açıldığının altını çizen Kara, “Bu anlayışa ve haksız rekabet ortamına artık yeter dur deme zamanı gelmiştir” dedi.

GESOB Başkanı Kara, marketler yasasının düzenlenerek, haksız rekabetin önlemesi gerektiği belirterek şunları söyledi; ”Hükümetimiz artık köylere kadar inen küçük esnafı yok etmek için Türkiye’yi ahtapot gibi saran zincir marketlere karşı Anayasa’nın 173.ncü maddesini devreye sokarak uygulama aşamasında esnafa daha fazla hissettirmelidir. Bugün her sokak ve caddelere birden fazla zincir marketler açılıyor ve A’dan Z’ye her şeyi satıyor. Bunlar yerel esnaflara büyük darbeler vuruyor ayrıca bu marketlerde fiyat aldatmacaları yapılmakta ve tüketicilerimiz aldatılmaktadır. Günümüzde Dünya ülkelerinden birçoğunda küçük işletmelerin geliştirilip büyütülmesi şeklinde bir dönüşüm yaşanıyor ülkemiz de ise büyüğün daha büyümesi, küçüğün daha küçülmesi sorunu yaşanıyor. Ekonominin barometresi olan esnaf devlete yük olmadan ülkeye katma değer üretmenin yanında kendi işinde çalışır olması nedeniyle işsizliğin önlenmesinde çok önemli bir görevde üstlenmektedir. Esnaf ve Sanatkârlar ekonominin ayakta kalması için kesin olarak desteklenmeli hükümet marketler yasasını düzenleyerek haksız rekabeti önlemelidir.”

“ESNAFININ YANINDA OL”

Belediye başkanlarına da esnafının yanında ol çağrısı yapan Kara şunları kaydetti; Seçim öncesi tüm siyasiler her esnafı ziyaret ederek bu sorunun esnafın lehinde çözüleceği taahhüt’ünde bulunurlar ancak özde ve kalıcı çözüm bir türlü çıkmaz. Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesi için hiçbir faydası olmayan, istihdam oluşturmayan, açıldıkları yerde sadece çöplerini bırakan ve sıcak parayı il dışına ve yurt dışına taşıyan market zincirlerine kalıcı bir çözüm bulunmalıdır. Kontrolsüz açıldıkları gibi fiyatları da kontrolsüz ve denetimsiz olan market zincirlerine Sayın Cumhurbaşkanımız dur demelidir. Esnafın yok edildiği yerde ekonomide yok edilir. Esnafın yaşatıldığı yerde ülke kalkınır. Hükümetimizin marketler yasası çıkarma çalışmaları sürecinde yerel yönetimler ve belediyeler seçmenlerinin yok olmasını önlemeli en azından zincir marketlere Espiye ilçemizde olduğu gibi birden fazla şube açma ruhsatı vermemelidir. Seçim öncesi esnafın yanında olacaklarına dair söz veren Belediye Başkanlarımıza gün bugündür esnafını destekle ve esnafının yanında ol çağırısını yapıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.