Yayla yolculuğu başladı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Yayla yolculuğu başladı

Görele İlçesi’in Sığırlık köyünden hareket eden sürüler çobanlar eşliğinde Gümüşhane Kazıkbeli Yaylasına gitmek üzere Doğankent ilçesinden geçti.

Bu haber 29 Mayıs 2020 - 8:48 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

Hayvan sahiplerinin yayla yolculuğu başladı

Her yıl Mayıs ayının gelmesi ile birlikte çobanların yayla yolculuğu başlıyor.

Koranavirüs tedbirleri ile birlikte 25 Mayısta açılan yaylalara gitme izni nedeniyle başlayan yayla yolculuğu devam ediyor. Zorlu yayla yolculuğu 2-3 gün sürmektedir. Görele İlçesi’in Sığırlık köyünden hareket eden sürüler çobanlar eşliğinde Gümüşhane Kazıkbeli Yaylasına gitmek üzere Doğankent ilçesinden geçmişlerdir.

Baba mesleği olarak başladığı çobancılığı sürdürmeye devam ettiren Timur Topal, Yaylaya yayan olarak koyun sürüleri ile birlikte gitmenin zor olduğu kadar zevkli olduğunda da bahsetti. Topal, Çocukluğumdan beri bu mesleğin içindeyim ve her yıl Görele Sığırlık köyünden Gümüşhane Kürtün İlçesi Kazıkbeli Yaylası’na çıkıyoruz. Kilometrelerce yolu yürüyoruz. Geceleri koyunlarla beraber yatıyoruz. Yollarda sürülerimizi otlatarak gidiyoruz. İşimiz çok zor olsa da severek yapıyoruz. Yayladan dönüşümüz ise güzün yine aynı şekilde yürüyerek olacaktır dedi.

Harsitvadisi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.