TMO Üreticinin mi, yoksa Alıcının mı yanında? « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Çotanakspor’da Erhan İnce Dönemi

AMATÖR, BURSADA GİRESUN

TMO Üreticinin mi, yoksa Alıcının mı yanında?

TMO Üreticinin mi, yoksa Alıcının mı yanında?

Bu haber 25 Ekim 2020 - 19:55 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.

“TMO’nun açıklaması fındık üreticisinin elini kolunu kırmıştır”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bir devlet kurumu olan TMO’nun başındaki Genel Müdür Ahmet Gündal’ın alıcının mı? yoksa üreticinin mi? yanında yer aldığını sordu.

Fındık fiyatının düşüşe geçtiği bir dönemde Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde alıcı temsilcileri ile bir araya gelerek, TMO’nun 31 Aralık 2020 tarihinde fındık alımım kampanyasını sonlandıracağı yönünde açıklamalarda bulunmasını eleştiren Nurittin Karan “TMO genel müdürü fındıkta üreticinin istikrarları yükselişinin mi? yoksa alıcıların mı istikrarlı yükselişini savunmaktadır. Kaldı ki, dolar kuru yükselişini sürdürürken fındık fiyatındaki düşüşü nasıl izah eder ve açıklayabilirler” ifadelerini kullandı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bir devlet kurumu olan TMO’nun başındaki Genel Müdür Ahmet Gündal’ın alıcının mı? yoksa üreticinin mi? yanında yer aldığını sordu.Yazılı bir açıklama yapan Karan, fındık fiyatında oynanan oyuna en başta devlet adına ürün alımı yapan TMO’nun karşı durması ve ona göre hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

TMO Genel Müdürü Güldal’ın fındık fiyatının düşüşe geçtiği bir dönemde Trabzon’da, Giresun’da ve Ordu’da ticaret borsalarını ziyaret ederek, alıcı temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunmasının hiçte şık görüntü olmadığını ifade eden Karan, “Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin birinci görevi bizim bildiğimiz tarımsal alanda Türk çiftçisinin hak ve menfaatlerini korumak ve devlet adına müdahil alım görevini yerine getirmektir. Başındaki genel müdürde devlet tarafından atanmış memurdur. TMO gibi tarımsal alanda önemli bir görev üstlenen bir kurumun başındaki devlet memurunun her sezon spekülasyona açık ve bugünlerde fiyatı üzerinde oyun kurulmaya çalışan fındıkla ilgili alıcıların yanında yer alırcasına boy göstermesi üreticileri üzmüştür. Bu tutum ve davranışın yanı sıra genel müdürün TMO’nun 2020 yılı fındık alım kampanyasını 31 Aralık’ta kapatacağını açıklaması da fındık fiyatını düşürmeye çalışanların elini güçlendirirken, üreticinin elini kolunu kırmıştır. TMO genel müdürü fındıkta üreticinin istikrarları yükselişinin mi? yoksa alıcıların mı istikrarlı yükselişini savunmaktadır. Kaldı ki, dolar kuru yükselişini sürdürürken fındık fiyatındaki düşüşü nasıl izah eder ve açıklaya bilirler” dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.