TMO Giresun’da 7 ilçede alım yapacak!

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2022 yılı fındık alım kampanyasına 22 Ağustos Pazartesi günü başlıyor.

Giresun’da 7 ilçede alım yapılacak!

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2022 yılı fındık alım kampanyasına 22 Ağustos Pazartesi günü başlıyor.

TMO Giresun’da, merkez, Bulancak, Dereli, Espiye, Güce, Tirebolu ve Görele ilçeleri olmak üzere 7 noktadan fındık alımı gerçekleştirecek. TMO Giresun merkez ve Tirebolu ilçesinde fındık alım kampanyasına 22 Ağustos Pazartesi, Bulancak, Espiye, Güce ve Görele ilçelerinde 1 Eylül Perşembe, Dereli ilçesinde ise 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak. TMO’ya fındık telim etmek isteyen üreticiler randevularını, internet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecekler.

TMO Giresun kalite fındığın kilogramını 50 randıman esasına göre 53 TL, levant kalite fındığın kilogramını 52 TL, kara fındığın kilogramını ise 51 TL’den satın alacak. TMO ürün bedellerini 21 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına yatıracak. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nden fındık alım esas ve kriterleriyle ilgili yapılan açıklamada, ilk etapta 22 Ağustos Pazartesi günü 11 noktada kabuklu fındık alım kampanyasına başlanılacağı ve hasat durumuna göre alım noktasının yaklaşık 50’ye kadar çıkartılacağını kaydedildi.

ESKİ FINDIK ALINMAYACAK!

Açıklamada üreticilerin kurutma kaynaklı rutubet oranına dikkat etmeleri istenerek şunlar kaydedildi;

“TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlayarak alım açılış tarihine göre düzenlenen ekli listedeki alım noktalarına randevu aldığı günde getirmeleri önem arz etmektedir. TMO kabuklu fındık alım esasları; Rutubet oranı: % 6,5’e kadar, Sağlam iç fındık oranı: % 40 ve üzeri, Buruşuk iç fındık oranı: % 10 ve altı, Çürük ve bozuk iç fındık oranı : % 3 ve altı, Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.): % 0,5 ve altı,

Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı: %5 ve altı, olan fındıklar satın alınacaktır. Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır. Bunların yanında üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami özen göstermeleri gerekmektedir. 2022 yılında üreticilerimizin alım noktalarında kurutma kaynaklı mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranı bu yıl % 6,5’e çıkarılmıştır. Üreticilerimizin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek 2022 yılı için ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacaktır. Üreticiler randevularını; internet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir. Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan “Alo Ürün Hattı’ndan 0 312 416 34 10 (8 Hat)’’ fındık alımları konusunda bilgi alabileceklerdir. Bununla birlikte üreticilerimiz alım noktalarımızın bağlı bulunduğu Başmüdürlüklerimizin aşağıda belirtilen telefon numaralarına ulaşarak bilgi alabilirler. 2022/2023 dönemi kabuklu fındık alımlarının ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını ve bereketli kazançlar getirmesini dileriz.”

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.