Sokak Pazarları Virüs Saçıyor « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Sokak Pazarları Virüs Saçıyor

Covid-19 Salgını sonucunda virüsün daha çok yayılmasını önlemek için Cumhurbaşkanlığı önceliğinde çeşitli önlemler alan bakanlıkların genelgesine Bursa’nın çeşitli bölgelerinde bulunan açık ve kapalı Pazar alanlarında uyulmadığı görüldü.

Bu haber 04 Nisan 2020 - 16:47 'de eklendi ve 87 kez görüntülendi.

Sokak  Pazarları Virüs Saçıyor

Covid-19 Salgını sonucunda virüsün daha çok yayılmasını önlemek için Cumhurbaşkanlığı önceliğinde çeşitli önlemler alan bakanlıkların genelgesine Bursa’nın çeşitli bölgelerinde bulunan açık ve kapalı Pazar alanlarında uyulmadığı görüldü.

Yerel Yönetimlerin ve Bursa Valiliğinin Dikkatine!

Çin’de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemek, vatandaşların sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla pazar alanlarında daha sıkı önlemler alınması gerektiğine vurgu yapan Bursa Giresunlular Derneği Başkanı Üzeyir Aktaş;” Geçen hafta Emek mahallesinde Cumartesi ve Çarşamba pazarlarını ziyaret ettim. Karşılaştığım manzarayla dehşete düştüm. Tahmin ederim ki tüm ilçelerde kurulan pazarlarda manzara aynıdır. Şimdilik gördüğüm dehşet görüntüleri paylaşmak istemiyorum. Buradan Bilim Kurulunun aldığı kararları hatırlatacağım. Eğer bu  hafta bu pazar alanlarında gerekli tedbirler alınmazsa, ilgili yetkililer hakkında şahsen ve derneğimiz adına Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Pazar alanlarından tezgah aralarının 3 mt olması gerektiğini söyleyen Aktaş; “Ekmeğinin peşinde olan pazarcı esnaflarımız halkın ve kendilerinin sağlığı için eldiven ve maske takmaları gerekmektedir.  Seyyar satıcıların yaş kontrolü ve ateş ölçümü yapılmalıdır. Ayrıca Seyyar satıcıların şiddetli bağırarak satış yapması, tükürük salgısının uzak mesafeye gideceğinden sosyal mesafeyi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle bağırarak satış yapılması yasaklanmalıdır.  Pazar girişleri kontrol altına alınmalı, pazar alanında sosyal mesafeyi gözetmek gerektiğinden müşteri kapasitesi belirlenmeli aynı anda olması gereken müşteriden fazla kişilerin pazar alanına girmesi engellenmelidir. Pazara gelen müşterilerinin yaşları, ateşleri kontrol edilerek pazar alanına alınmalıdır” dedi.

Pazar Alanı Girişinde Maske ve Eldiven Dağıtılmalıdır

Son yayınlanan genelge doğrultusunda Market ve Pazar alanlarına maskesiz girmenin yasaklanmasına rağmen bugün Cumartesi pazarında yine kurallara uyulmadığına dikkat çeken Aktaş; “ Pazar alanına gelen vatandaşlara tek kullanımlık maske verilmeli, pazar çıkışına tıbbi atik kutusu konulmalıdır. Seyyar satıcıların araçları pazar alanına veya yol boylarına park edilmesine müsaade edilmemelidir. Araç yoğunluğu azaltılmalıdır. Zabıta veya diğer görevliler alışa gelmiş görev yerlerinde çalışmamalı, rotasyon olmasında fayda olacaktır” açıklamasında bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.