Prof. Dr. Yılmaz Can 2022 Yılını Değerlendirdi « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Prof. Dr. Yılmaz Can 2022 Yılını Değerlendirdi

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, geleneksel yıl sonu değerlendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Bu haber 08 Aralık 2022 - 17:52 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.

Prof. Dr. Yılmaz Can 2022 Yılını Değerlendirdi

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, geleneksel yıl sonu değerlendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Eski tarihi rektörlük binasında yapılan basın toplantısına ulusal ve yerel basından çok sayıda gazeteci katıldı.

Kahvaltı eşliğinde yapılan toplantıda, gazetecilere çeşitli konularda yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla ilgili geniş açıklamalarda bulunan Rektörümüz; geçtiğimiz yıllarda hizmete giren Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bulunduğu alanı bir sağlık kampüsü haline getirmeyi planladıklarını dile getirdi. Hastane yanında bulunan ve Türktelekom’a ait olan arsanın da kamulaştırılarak, yerine Diş Hekimliği Fakültesini taşımayı düşündüklerini söyleyen Rektör Can, en nihayetinde Aksu Yerleşkesini tüm sağlık birimlerinin konuşlandığı bir sağlık üssü haline getirmeyi istediklerini söyledi.

26 Bin 580 Öğrenci Eğitim Görüyor

Rektör Can, üniversite bünyesinde bulunan 13 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu ve 1 devlet konservatuarında önlisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere toplam 26 bin 580 öğrencinin öğrenim gördüğünü söyledi. Öğrencilerin daha iyi şartlarda öğrenim görebilmeleri için yerleşkelerde şu ana kadar birçok düzenlemenin yapıldığını söyleyen Rektör Can; bundan sonraki dönem içinde eğitim öğretim faaliyetlerinin daha verimli hale getirilmesi için bazı yerleşim planlamaları yaptıklarını dile getirdi.

Ağır pandemi şartları altında çalışmak zorunda kalmalarına rağmen, kampüsteki bir çok sorunu çözmeyi başardıklarını, öğrenci yemekhaneleri, personel yemekhanesi, kantin, alış veriş çarşıları, dinlenme alanları, kütüphane, bilgisayarlı ders çalışma odaları inşa ederek, bu ünitelerin kapasitelerini öğrenci ihtiyaçları doğrultusunda artırdıklarını ifade eden Rektörümüz, göreve geldiğinde büyük bir sorun olarak karşılarına çıkan Spor Bilimleri Fakültesi inşaatı tamamladıklarını, ek bütçe alıp kamulaştırma yoluyla Fakülte yolunu tanzim ettiklerini, daha önceden inşaat hafriyatlarıyla atıl durumda bırakılan alanın sil baştan yeniden düzenlediklerini ve Üniversite camisi ile birlikte öğrencilerin hizmetine sunduklarını belirtti.

Sorunları Çözmeye Çalışıyoruz

Güre Yerleşkesi içinden geçen yolun Giresun Belediyesi ile birlikte yeniden düzenleneceğini anlatan Rektör Can, Fiskobirlik Entegre Tesislerinin bulunduğu alanın Üniversitenin geleceği açısından önemli olduğunu hatırlatarak, giriş kapısı ile birlikte, güvenlik sorunları çözülmüş bir kampüs hayal ettiklerini, bunun için yılmadan çalışacaklarını dile getirdi.

Fındık İhtisası Üzerine Hazırladığımız Projeleri Cumhurbaşkanlığına Sunduk

En kaliteli fındığın Giresun’da yetiştiğini dile getiren Rektör Can, Yüksek Öğretim Kurulu tarafından Giresun Üniversitesi’nin fındık temalı ihtisas üniversitesi ilan edildiğini belirtti. Rektör Can, ihtisas konusuyla ilgili hazırlanan ve toplam 31 milyon 88 bin 275 lira bütçeli 8 projeyi, Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

Aksu’yu Sağlık Kampüsü Haline Getiriyoruz

Geçtiğimiz yıllarda Aksu mahallesinde hizmete giren Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bulunduğu alanı bir sağlık kampüsü haline dönüştürmeyi planladıklarını belirten Rektör Can, yapımı devam eden morfoloji binasının dışında tıp fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi ve sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu ve diş hekimliği fakültesini bu bölgeye taşımayı planladıklarını ifade etti.

Sağlık hizmetlerinin gelişmesiyle çevre illere sevklerin azaldığını belirten Can, “Her geçen gün Ordu’ya ve Samsun’a sevk ettiğimiz hasta sayısı düşüyor. Günlük ortalama 4 bin poliklinik hizmeti veriliyor. Bu rakam yaz mevsiminde 5 bine kadar çıktı. 400 yataklı Aksu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatak doluluk oranı yüzde 90’ın üzerinde. Ek bina ihtiyacımız var. Bu konuda hastanenin yanında bulunan arsayla ilgili görüşmelerimiz var. Bir kısmına ek bina yapmayı planlıyoruz” dedi.

Diş Hekimliği Üzerine Yoğun Çalışıyoruz

Rektör Can, Diş Hekimliği Fakültesiyle ilgili uzun süredir çalıştıklarını belirterek, hastanenin en geç bir ay içerisinde hizmet vermeye başlayacağını dile getirdi.

Can, “Diş Hekimliği Fakültemizde 27 akademisyenimiz var. Akademisyen sayımızı artırmaya devam ediyoruz. Nizamiye mahallesinde binamız vardır. Burayı dönüştürdük. Geçen yıl fakültemiz 62 öğrenci kabul etti. Bu yıl 72 öğrenci kabul etti. Öğrencilerimiz yeni binada öğrenimlerine devam ediyorlar. Hastaneyi çok yakın bir tarihte açacağız. Umudumuz, hayalimiz, arzumuz hiçbir hemşehrimiz Ordu’ya, Samsun’a ve Trabzon’a gitmeden bütün dişle ilgili problemlerini Giresun’da çözsün istiyoruz. En geç bir ay içerisinde hizmete almayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Teknopark İle Birlikte Üniversite ve İş Dünyası Bir Araya Gelecek

Teknopark inşaatı hakkında bilgiler veren Rektör Can, inşaatın tamamlanmasından sonra Teknopark ile birlikte Üniversite ve İş dünyasının bir araya gelerek çok büyük projelere imza atacaklarına inandıklarını belirtti.

Basın toplantısının ardından gazetecilerle birlikte Diş Hekimliği Yerleşkesine gidilerek, Fakültenin hizmete giren bölümleri basın mensuplarına gösterildi. Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesini çok önemsediklerini ifade ederek, “doğru bir şekilde kurulması için çok deneyimli bir hocamızı dekan olarak görevlendik” şeklinde konuştu.

Basın toplantısına katılan gazetecilerle birlikte daha sonra Güre Kampüsüne geçen Rektörümüz, burada son iki yıl içinde gerçekleştirilen inşaatlar, düzenlemeler, fiziki ve sosyal donatılar gezdirilerek, bu üniteler hakkında geniş bilgiler verdi.

Üniversite Yemekhanesinde ikram edilen öğle yemeğinin ardından basın gezisi sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.