Ordu-Giresun Havaalanı İçin Dağ Engeli « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Ordu-Giresun Havaalanı İçin Dağ Engeli

Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, sisli havalarda uçakların Ordu-Giresun havaalanına inmesinin sağlanmasını istedi.

Bu haber 25 Kasım 2022 - 22:57 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Havaalanı İçin Dağ Engeli

Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, sisli havalarda uçakların Ordu-Giresun havaalanına inmesinin sağlanmasını istedi.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu verdiği cevapta Ordu- Giresun havaalanına sisli havalarda uçakların inememesinin çevresel fiziksel engellerin yüksekliğinden kaynaklandığını söyledi.

Ordu-Giresun havaalanına özelikle sisli ve puslu havalarda uçak seferlerinin iptal edilmesi veya uçakların pas geçerek Samsun ve Trabzon havaalanlarına yönlendirilmesine gerekçe olarak havaalanının hemen güneyinde yer alan fiziksel yükseltinin neden olduğu ifade edildi. Konu ile ilgili olarak bir okuyucumuzun havaalanına DHMİ’ce gerekli teknik ekipmanın sağlanması ve uçukların inişinde kullanılan CATI olan ILS cihazının CATII ye yükseltilmesi durumunda uçakların inebileceği görüşünü belirtmesi üzerine konuyu ilettiğimiz milletvekili Cemal Öztürk devreye girdi. Öztürk, durumu Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na ileterek havaalanına gerekli teknik cihazın ilave edilmesini istedi.

BAKAN, DAĞLIK ARAZİYİ GÖSTERDİ

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, milletvekili Cemal Öztürk’e gönderdiği yazılı cevapta ,ILS ile alçalmanın minimalarının yüksekliğinin iniş ve kalkış usullerinin tasarımı ile ilgili bir konu olduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, “Bu havalimanı iniş kalkış usullerinin tasarımı ile ilgili bir konu. Usul Tasarımları yapılırken havalananına( piste) alçalma, yaklaşma ve pas geçme usülleri ve irtifa limitleri çevredeki her türlü maniaların ( dağ-tepe vs) yükseklikleri esas alınmak zorunda. Bu uluslararası bir kural. Ordu Havalimanı hemen güneyindeki dağlık arazi nedeniyle ve pas geçme usulleri gereği alçalma miniması maalesef yüksek gibi görünüyor. Konu tamamen çevresel fiziki engellerin yüksekliği, Bu nedenle ILS in CAT I veya CAT II olması kriterleri değiştirmiyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.