İsabella Üzüm Pekmezi yapımı başladı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

İsabella Üzüm Pekmezi yapımı başladı

Doğu Karadeniz’de yoğun olarak yetişen kokulu kara üzüm (İsabella üzümü) mevsim itibari ile tatlanmış ve pekmez yapımı için hasat olgunluğuna geldi.

Bu haber 16 Ekim 2022 - 0:06 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

İsabella Üzüm Pekmezi yapımı başladı

Doğu Karadeniz’de yoğun olarak yetişen kokulu kara üzüm (İsabella üzümü) mevsim itibari ile tatlanmış ve pekmez yapımı için hasat olgunluğuna geldi.

Giresun’da ev hanımları hem aile ekonomisine katkıda bulunmak hem tüketim fazlası olan ürünlerini değerlendirmek amacı ile topladıkları kokulu üzümleri kullanarak pekmez yaparak hem kendi pekmez ihtiyacını hem de ekonomiye katkı sağlıyorlar.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları, Teyyaredüzü mahallesinde kadın Kıymet Elmalı’yı ziyaret ederek geleneksel yöntemler kullanarak ‘Kokulu Üzüm Pekmezi’ yapma sürecini gelecek kuşaklara aktarmak adına kayıt altına aldılar.

Bu pekmez  çeşidi; içeriğindeki kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum ile günlük ihtiyacın önemli bir kısmını karşılar ayrıca kansızlığa ve karaciğer hastalıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Yapım aşamasında asla şeker kullanılmamaktadır. Bazı üreticiler pekmezin PH’sını (asitliğini) ayarlayabilmek için pekmez toprağı kullanırken, bazı üreticilerde karbonat kullanmakta.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, “Bakanlığın ‘Sen Üret Yeter’ mottosu doğrultusunda köylerde ve kentsel tarım bağlamında küçük veya büyük miktarda demeden tarımsal ürün ve geleneksel gıda üretimini önemsediklerini, bu kapsamda 2022 yılı içinde çiftçilere 1.000 adet kokulu üzüm fidanı dağıtarak, pekmez yapımının artırılması ve aile ekonomisine katkı sağlanmasını amaçladıklarını” ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.