Güce’de Şubat Ayında Ağaçlar Meyve Verdi « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Güce’de Şubat Ayında Ağaçlar Meyve Verdi

Bu haber 19 Şubat 2018 - 8:30 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.

Güce’de Şubat Ayında Ağaçlar Meyve Verdi

Güce ilçesinde hava sıcaklığı normalin üzerinde seyretmesi nedeniyle ağaçlar Şubat ayında meyve verdi.

Güce ilçesi Kemaliye Mahallesinde yaşayan Mehmet Keskin(52), kendi bahçesinde yetiştirdiği Elma ağacının şubat ayında meyve verdiğini görünce çok şaşırdıklarını söyledi.

Keskin, Elmaların bu mevsimde meyve vermesinin normal olmadığını belirterek, ”Bazı meyvelerin çiçek açtığını duymuştum ama kışın ortasında meyve veren ağacı ilk gördüğümde şaşkınlığımı gizleyemedim. Normalde bir elmanın meyve vermesi için Eylül ayını beklemek lazım. Bu yıl havaların sıcak gitmesi ister istemez ağaçların erken çiçeğe yatarak erken meyve vermesine sebep oldu” diye konuştu.

Güce Ziraat Odası Başkanı Salim İslam ise normal şartlarda mayıs ve haziran ayında meyve vermesi gereken elma ağacının çevresel faktörlerden ve iklim şartlarından etkilenerek erken meyve verdiğini ifade etti.

İslam, “Mevsimler sıcak gidiyor. Bu tür olaylar da şaşırtıcı oluyor. Kar yağmadığı için ağaçlar uyuyamadı. Mevsimlerin kötü gitmesi, kar yağmaması nedeniyle pek çok ağaç neredeyse çiçek verme noktasına geldi. Nisan Mayıs aylarında çiçek açar, daha sonra meyveye yatar, eylül ayından sonra da meyve toplamaya başlanır ama hava şartlarının değişik gitmesi, doğanın dengesinin bozulmasına neden oldu. Ağaçların meyve verme ve çiçek açma zamanı da bu mevsimsel değişiklikten nasibini gördü. Daha önce ağaçlarda Karayemiş olduğunu görmüştük ama ilk defa elmayı görüyorum. Genelde Elmayı Eylül ayında yeriz. Şubat ayında böyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Elma gayet olmuş ve lezzetli.” ifadelerini kullandı.

Hayri BAHADIR / Güce

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.