Güce’de Şehitler Mezarı Başında Dualarla Anıldı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Güce’de Şehitler Mezarı Başında Dualarla Anıldı

18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla Şaban Kalesi’ndeki şehit mezarları ziyaret edilerek dualar edildi.

Bu haber 18 Mart 2023 - 22:23 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Güce’de Şehitler Mezarı Başında Dualarla Anıldı

18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla Şaban Kalesi’ndeki şehit mezarları ziyaret edilerek dualar edildi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla 1914- 1917 yıllarında Rus-Osmanlı savaşı sırasında Şaban Kalesi’nde şehit düşen erlerin mezarları ziyaret edildi.

İlçe Müftüsü Mehmet Ayın, şehitler için Kuran’ı Kerim okuyarak dua etti.

Şaban Kale Şehitliğinde düzenlenen törende konuşan İlçe Kaymakamı İbrahim Zahid Ahat, Türk askerinin 1914-1918 yıllarında birçok cephelerde olduğu gibi Şaban Kalesi’nde de destanlar yazdığını söyledi.

1914- 1918 yıllarında Rus-Osmanlı savaşı sırasında Şaban Kalesi’nde şehit düşen erlerin unutulmaması gerektiğini belirten Ahat,”1914-1917 yıllarında çetin savaşın yaşandığı Şaban Kalesi’nde düşman ile cansiperane şekilde savaşan ve ardından da şehit olan askerlerin defnedildiği Giyimli Mahallesi Şaban Kalesi’nde yer alan şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.1. Dünya harbinde açlık, yokluk, salgın hastalığın bir sel gibi çiğneyip geçtiği Doğu Karadeniz’de önemli savaşlar yapılmış. Sarıkamış bozgunundan sonra Rus ordusu ancak Şaban kale’sinde durdurulmuş ve 16 aya yakın yapılan savunma ile Rus ordusu Şaban Kalesini geçememiştir. Biz bugün buralarda rahat ve huzur içinde yaşıyorsak ve gezip dolaşabiliyorsak bunu burada yatan şehitlerimize borçluyuz” dedi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Şaban Kalesi Şehitliği’nde düzenlenen programa, Güce İlçe Kaymakamı İbrahim Zahid Ahat, Belediye Başkanı Aytekin Boduroğlu, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Erkan Topbaş, İlçe Emniyet Amir V Orhan Özkul, İlçe Müftüsü Mehmet Ayın,daire amirleri,okul müdürleri,sivil toplum kuruluşu temsilcileri,müdür yardımcıları ve vatandaşlar katıldı.

Program, okunan kuranların ve duaların ardından yemek ikramıyla sona erdi.

Hayri Bahadır/Güce

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.