GİSİYAD Yayla Sorunlarını Meclis’e Taşıdı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA

GİSİYAD Yayla Sorunlarını Meclis’e Taşıdı

Gisiyad Dernek yönetimi ve Bursa’da STK başkanları birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler.

Bu haber 13 Nisan 2022 - 16:31 'de eklendi ve 299 kez görüntülendi.

GİSİYAD Yayla Sorunlarını Meclis’e Taşıdı

Gisiyad Dernek yönetimi ve Bursa’da STK başkanları birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler.

Ziyaret esnasında Meclis te müsait olan Ak Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme sağlayan heyet senede 2-3 ayda olsa yaylacılık kültürünü yaşatan hemşerimizin sesi olmak için bölgemizdeki yayla sorunlarıyla alakalı gelen para cezaları ve hapis cezalarının yeniden düzenleme yapılarak iptal edilmesi hususunda ilgilerden destek istediler.

Konu hakkında gazetemize açıklamada bulunan GİSİYAD Dernek Başkanı Yılmaz Özdemir; “Bundan tahmini 300 veya 500 yıl önce dedelerimizin dedesinin dedesi tarafından yaylacılık geleneği başlatılan özellikle hayvancılığın çok yaygın olması nedeniyle yaz aylarında, Mayıs ayında yaylalara göç edilip, Ekim ayında ise göçler geri gelirdi. Bugünkü geldiğimiz noktada geçmişten gelen gelenekler kısmen de olsa devam ediyor. Şimdi ise o günlerdeki yaylacılığın yeni nesiller tarafından kabul görmediğini sadece 10-15 günlük tatil gibi gördüklerini görüyoruz. Ancak Savcılar, hakimler tarihi 500 yıldan fazla olan yayladaki evler için ağır para cezaları ardından yetmedi birde hapis cezaları uygulanıyor. 75 yaşındaki yeni ciğer nakli olmuş amca havaalanında tutuklanıyor. 65 yaşındaki yaşlı kadın hapse mahkum ediliyor” dedi.

Cezalar Nedeniyle Vatandaşlarımız Zor Durumda Kalıyor

Tarihi yaylalarda bundan 50-60 sene önce yapılan yayla evleri dahil olmak üzere birçok kişiye yersiz kullanım nedeniyle cezalar yazıldığının altını çizen Özdemir; “Giresun ilimizin yaylalarına yapılan cezai işlemler sonucunda hemşehrilerimiz çok zor durumda kalarak mağduriyet yaşamaktadır. Giresun ilimizin genelinde yaylalarda elektrik var, yollar desek her sene yayla sezonu öncesi resmi yollardan açılıyor. Madem yaylalarda izinsiz veya kaçak duruluyor, Obalara yol neden vuruldu? Obalara elektrik neden bağlandı?” dedi.

Cezaların İptalini Talep Edip, Kiralama Talebinde Bulunuldu

Konu hakkında yazılan cezaların iptal edilmesi ve yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen GİSİYAD Derneği Başkanı Yılmaz Özdemir; “Giresun ilimizin yaylalarında yazılan para cezaları ve hapis cezaları ile ilgili düzenleme yapılarak gelen cezaların kaldırılmasını, bundan sonraki süreçte ise uygun görülürse kiralama yöntemi uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.

Program Yoğun Geçti

Gerçekleşen ziyarette Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bizzat görüşen heyet, Giresun Milletvekili Necati Tığlı, İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın, Yüksel Özkan, Orhan Sarıbal, Lale Karabıyık, İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi ve Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ve Yağlıdere Belediye Başkanı Yaşar İbaş ile görüşme imkanı sağladık.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.