Giresun’un Keşfedilmeyen Güzelliği: ‘Hasan Tepesi’ « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Giresun’un Keşfedilmeyen Güzelliği: ‘Hasan Tepesi’

Bu haber 09 Nisan 2019 - 9:10 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

Giresun’un Keşfedilmeyen Güzelliği: ‘Hasan Tepesi’

Doğu Karadeniz’deki turizm yatırımları her geçen gün daha da çok ziyaretçi çekerken, Giresun Merkez’de ‘Hasan Tepesi’ olarak adlandırılan yer, Giresunluların bir kısmı tarafından dahi bilinmiyor.

Turizmde tanıtımın oldukça önemli olduğu bilinen bir gerçek. Trabzon’daki Uzun Göl Yaylası ve Sümela Manastırı bu konuda verilebilecek en güzel örneklerden. Ordu’da Boztepe’ye yapılan teleferik ise son yıllarda oldukça çok ziyaretçi çekmeye başladı. Bu tür yatırımlar ise şehrin ekonomisine ve turizm gelirlerine önemli katkı sağlar.

Giresun ise bu konularda oldukça geride kaldı. Giresun’un turizmine en önemli katkıyı Giresun Adası, Giresun Kalesi, yaylalar, Zeytinlik Mahallesi evleri ve tarihi kiliseler sağlıyor. Ancak turizm konusunda tanıtım sıkıntısı yaşanıyor. Bu sebeple Doğu Karadeniz’de en az turist çeken illerden biri olan Giresun’da ‘Hasan Tepesi’ yeni bir turizm alternatifi olabilir.

Ulaşımının oldukça zor olduğu ‘Hasan Tepesi’ne eski Doğumevi Hastanesi yolundan giderseniz karşınıza dar, dik ve virajlı bu yokuş çıkar. Bu yolda karşıdan bir başka araba gelirse; ya sizin, ya da karşınızdaki aracın bu yolu tamamen geriye doğru gitmesi gerekir. Dar, dik ve virajlı bu yokuş, geri geri olarak aşağı ya da yukarı gidişi neredeyse imkânsız hale getiriyor. Bu da kaza riskini artırıyor.

‘Hasan Tepesi’ne gidebileceğiniz ikinci bir alternatif ise Kent Hastanesi’nin üst tarafından girerek 23 Nisan Okulu’nun yan tarafından yukarı doğru giden yoldur. Bu yol, diğer yola göre daha geniş ve bazı bölgelerde yan yana 2 aracın geçebilmesine imkân veriyor.

Giresun şehir merkezinde birçok tarihi ve turistik yerin yönlendirme levhası varken; ‘Hasan Tepesi’ için hiçbir yönlendirme levhası yok. Bundan dolayı Giresunluların bir kısmı bile bu turistik yeri bilmiyor. Doğal olarak şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin ‘Hasan Tepesi’ hakkında bilgi sahibi olması imkânsız.

Turizm açısından Giresun’da yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen geçen günlerde Giresun Belediyesi’nin kamuoyuna açıkladığı teleferik projesi şehrin turizm geleceği açısından umut verici oldu. Giresun Belediyesi öncülüğünde, Çinli bir firma tarafından finansman desteği sağlanacak teleferik projesinin kapsamına ‘Hasan Tepesi’nin de alınması memnuniyet verici bir gelişme olarak görüldü. 19 Mart 2019 Salı günü gerçekleşen bu toplantıda konuşan Giresun’un önceki Belediye Başkanı Kerim Aksu; “Proje, Gemiler Çekeği Mahallesi ile Kale arasında uygulanacak. Bu proje tamamlandıktan sonra Gedikkaya, Adatepe ve Hasan Tepesi için de ayrıca çalışma yapılacak.” demişti.

31 Mart Belediye Seçimleri’ni kazanan Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun görevine başladıktan sonra Gemiler Çekeği, Kale, Gedikkaya, Adatepe ve Hasan Tepesi Teleferik Projesi’nin takibini yapmasını bekliyoruz. Çünkü bu proje gerçekleşirse Giresun turizmden önemli bir gelir sağlayacaktır.

Haber: Fatma Uğurlu – www.kerasushaber.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.