Fiyat 24 TL’nin altında olmamalıdır! « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Fiyat 24 TL’nin altında olmamalıdır!

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk’ün “20 TL üreticiyi memnun eder.” açıklaması üzerine konuşan bir diğer isim de Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan oldu.

Bu haber 26 Temmuz 2020 - 15:16 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi.

Fiyat 24 TL’nin Altında Olmamalıdır!

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk’ün “20 TL üreticiyi memnun eder.” açıklaması üzerine konuşan bir diğer isim de Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan oldu.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk’ün açıklamasını değerlendiren Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Geçen sezon TMO 16-17 liralık taban fiyat açıklanması ile beraber üretici bir nebze olsun rahatlamıştı. ‘Fındığı 17 lira bandında satarım’ diye düşünmüştü. TMO’nun koymuş olduğu kotadan dolayı üreticilerin birçoğu; belki %70 – 80’lik kısmı ürününü 10-15 lira bandından satmak zorunda kaldı. Hatta çoğu 15 lira bandının altında da satmak zorunda kaldı. Yani geçen yıl ki fiyat hiç bir şekilde üreticiye yansımadı. Geçen yıl fındık vardı ancak bu sene için aynısını söylemek mümkün değil. İhracatçıların mayıs sayımı, haziran sayımı gibi gerekçelerle rekolteyi 670 bin ton açıklamaları inandırıcı değil. Ben açıklanan rekoltelerin gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum.” dedi.

“Fındık TMO’da Para Edecek, Üreticiye Gelince Para Etmeyecek”

Bu sene ürün az olduğundan üreticinin maliyetlerinin arttığını ifade eden Karan, “Üretici geçen yıl aldığı verimi alamadığı için bu yıl maliyetler arttı. Yine bu sezon sonunda en son fındık 27 liraya kadar çıktı. TMO ise elindeki fındığı en son 24 liradan sattı. TMO elindeki fındık eski fındık olduğu halde 24 lira ediyorsa yeni fındık çıkınca fiyatın bu sene 24 liranın altında olmaması gerekiyor. Buna denk ve üzerinde fiyat olursa üretici memnun olur. Çünkü fındık TMO’da para edecek ama üreticiye gelince para etmeyecek böyle bir dünya yok. Bu komiktir. Eğer bu sene üreticinin hakkı verilecekse TMO’nun en son sattığı fiyat altında fiyat olmaması gerekir.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.