Fındık Müzesini İlk Olarak Giresun’da Kurmalıyız! « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Nilüfer Köylü Pazarı

KÖŞE YAZARLARI

Fındık Müzesini İlk Olarak Giresun’da Kurmalıyız!

Bu haber 31 Temmuz 2018 - 23:05 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.

Fındık Müzesini İlk Olarak Giresun’da Kurmalıyız!

Giresun Kent Konseyi Başkanı N. Uğur Karaibrahimoğlu Ticaret Borsası Başkanı Yaşar İbaş ve Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar’ı ziyaret etti.

Karaibrahimoğlu ziyaretlerde, Giresun’a mutlaka fındık müzesi kurulması gerektiğini anlattı.

Komşu iller Giresun ve Ordu’nun da fındık müzesi kurma çalışması yaptığına dikkat çeken Karaibrahimoğlu: ‘’ Bu 3 ilin birisi fındık müzesini kurduğu an diğer illerin kurmasının bir anlamı kalmayacaktır. Dolayısıyla Giresun olarak müzeyi bir an önce hayata geçirmeliyiz. Önerimiz müze sahil geçişinde görünür bir yerde olmalı ve eski SSK Hastanesi arazisine yapılmalıdır. Bu alana hem kültür sitesi hem de fındık müzesi sığdırılabilir.’’ dedi.

Bu projeyi uzun zamandır gündemde tutup takip ettiğini söyleyen Karaibrahimoğlu: ‘’ 02.03.2002 tarihinde TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Giresun’a gelmiş, dönemin TSO Başkanı İbrahim Yamak ile birlikte fındık müzesi projesini kendisine sunmuştuk. Projeye oldukça sıcak bakmış ve maddi destek vereceğini söylemişti. Daha sonra dönemlerin vali ve belediye başkanları ile de konuyu paylaştık.  Ancak yer sorunu nedeniyle gelinen süreçte bir netice elde edilemedi. Bugün dış mimari yapısı fındığı simgeleyecek şekilde bir proje hazırlanarak fındık müzesi SSK Hastanesi arazisine yapılmalıdır. ‘’ şeklinde konuştu.

Karaibrahimoğlu hazırlanan projeyi görmediğini belirterek:’’ Kanaatimce bulunacak yeni bir arsa için yeni bir proje hazırlanması gerektiği kanaatindeyim. Bu yeni proje hazırlanırken projenin bir kişiye ısmarlanarak yaptırılması yerine Giresun’un turizmine de katkı sağlayacak mutlaka fındığı çağrıştıran, simgeleyen hem şekli hem de içeriği itibari ile Giresun’a her gelenlerin ziyaret edeceği bir bina yapılmalıdır.’’ dedi.

Ticaret Borsası Başkanı Yaşar İbaş ise, borsanın bir süre önce hazırlanan müze projesinin bulunduğunu belirterek: ‘’ Mali konu da bir sıkıntı olmaz. Yer sorununu çözmeye çalışıyoruz. Erikliman mevkiindeki Kerasus dinlenme tesislerini almak için girişim başlattık. Buranın olmaması halinde ise Aksu Mevkiindeki çöp sahasına bu proje yapılabilir. Burası da alternatifimiz arasında. Fındık Müzesini komşu illerden önce mutlaka kurmalıyız. Konunun ciddiyetinin ve önceliğinin farkındayız’’ diye konuştu.

Fındık Araştırma Enstitüsü Başkanı Aysun Akar ise fındık müzesinin büyük bir eksiklik olduğunu mutlaka hayata geçmesi gerektiğini belirterek, her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.