Fındık için 35 TL çağrısı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Fındık için 35 TL çağrısı

CHP Ordu milletvekili Mustafa Adıgüzel, Tarım Bakanlığı tarafından tamamlanan rekolte çalışmalarına atıfta bulunarak, “650 bin ton olarak açıklanan  rekoltenin ardından Tarım Bakanlığı baskı sonucunda il müdürlüklerine 2’nci bir rekolte çalışması yapılması talimatını veriyor. İşte bu ihanetin belgesidir. Geçmiş yıllarda böyle bir şey görülmemiştir” dedi.

Bu haber 24 Temmuz 2021 - 16:24 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

Fındık için 35 TL çağrısı

CHP Ordu milletvekili Mustafa Adıgüzel, Tarım Bakanlığı tarafından tamamlanan rekolte çalışmalarına atıfta bulunarak, “650 bin ton olarak açıklanan  rekoltenin ardından Tarım Bakanlığı baskı sonucunda il müdürlüklerine 2’nci bir rekolte çalışması yapılması talimatını veriyor. İşte bu ihanetin belgesidir. Geçmiş yıllarda böyle bir şey görülmemiştir” dedi.

Adıgüzel sözlerinin devamında, “2021 yılı fındık rekolte çalışması tamamlandı. 650 bin ton rekolte tahmini açıklandı.  Bu rekolteyi beğenmeyen, fındık fiyatının düşük şekillenmesini isteyen yabancı fındık karteli ve onun taşeronluğunu yapan ihracatçı birliklerinin iki gün sonra oturdukları yerden 815 bin ton açıklama yapması edepsizliktir. Çünkü 650 bin ton açıklamasını yapan Tarım Bakanlığı’nın komisyonu içinde İhracatçı Birliklerinin temsilcisi de vardı. Başka kim vardı? Tarım İl müdürlükleri, TMO, Fiskobirlik, Ticaret Bakanlığı, Ticaret Sanayi Odası, Fındık borsası, ziraat odaları, üniversiteler, Fındık Çalışma Grubu, ihracatçı birlikleri temsilcisi dahil 10’a yakın devlet kurumu ve sektör temsilcisi büyük bir emek ile bu çalışmayı yaptı. Sonuç işlerine gelmedi. Oturdukları yerden sahadaki gerçeğin aksine daha yüksek bir rakamı açıklama yaptılar. Bununla da yetinmeyip kirli eller ve kirli ilişkiler ile tarım bakanlığına baskı yaparak yeniden rekolte çalışmasına ikna ettiler. 16 Temmuz 2021 tarihli bu belgede daha 10 gün önce yapılmış rekolte çalışmasına rağmen Tarım Bakanlığı il müdürlüklerine 2’nci bir rekolte çalışması yapılması talimatını veriyor. İşte bu ihanetin belgesidir. Geçmiş yıllarda böyle bir şey görülmemiştir. Neymiş 27 Temmuza kadar çalışmayı bitirin. Zaten bayram sonu millet bahçeye giriyor hasat başlıyor” diye konuştu.

“Vatana ihanet etmeyin, harama ortak olmayın”

Fındıkta milli bir hesap yapalım diyen Adıgüzel, “Fındıkta kiloda 1 TL kayıp ülkemiz adına bu yıl için 650 milyon lira kayıp demektir. Kiloda 50 kuruş kayıp demek bir Ordu-Giresun hava limanının kaybı demektir. 3-5  kuruş kazanç için ülkesinin milyarlarca lirasını uluslararası kartele satmak vatana ihanettir. En basit tabiri ile şerefsizliktir alçaklıktır.  Bu kurak hava ve kötü iklim koşullarında rekoltenin 650 den de aşağıda çıkması beklenmektedir. Bu nedenle yapılacak olan ikinci rekolte hamlesi de onların elinde patlayacak yüksek beklerken daha da düşük çıkacaktır. Bu nedenle bu ikindi Rekolte çalışmasını yapacak olan tüm birimleri ve Tarım İl müdürlerini uyarıyorum. Eğer aynı ya da daha düşük bir sonuç çıkmaz, talimat ile daha yüksek bir rekolte altına imza atarsanız;  milli bilinciniz varsa vatana ihanetten, dini inancınız varsa harama ortaklık ve aracılık etmekten iki cihanda da iki elimiz yakanızda olacaktır” dedi.

“Lafınızın arkasında durun”

İktidarın bölge vekilleri de 30 TL Fiyat açıklayıp ortalıktan kayboldular açıklaması yapan Adıgüzel, “Tam konuşulacak zamanda konuşmayıp saklanacaksanız sonsuza kadar da konuşmayın. Sizin şimdi Erdoğan’ın kapısına sandalye çekip halkın beklentisini 30 TL üzerinde ifade ettiğiniz rakamı açıklatmak için ısrar etme zamanınız.  30 TL deyip kaçıp saklanmayın. Adam olan lafının arkasında durur” diye konuştu.

Fındık için 35 TL çağrısı

Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Toplantısı, Perşembe Ziraat Odası Başkanı ve İl Ziraat Odaları Koordinatörü ve Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan başkanlığında Ulubey’de gerçekleşti. Toplantının başlangıç kısmında ziyarette bulunan Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, şu açıklamalarda bulundu: “Bu yıl Türkiye’de beklenen fındık rekoltesi 650 bin ton olarak açıklanmıştır.  Bundan sonraki kayıplar ve randıman eksiği ile birlikte 600 bin tonu geçmeyecektir. INC’nin 900 bin ton dediği rakamın fındık mahsulü değil hayal mahsulü olduğu ortaya çıkmıştır. Dekar başına verim hesaba katıldığında bu yıl fındığın maliyeti 27 TL’ye ulaşıyor. Türkiye’de bağımsız kuruluşların yıllık enflasyon tahminleri %36-50’dir. Enflasyon artışı ile hesap yaparsanız fındık fiyatı 30 TL’yi aşmaktadır. Geçen yıl fındık alım fiyatı 3,3 dolara tekabül ediyordu. O gün Dolar 6,8 TL idi. Şimdi dolar 8,6 TL. Aynı dolar karşılığı bugün 28,5 TL. Diğer maliyet artışlarını, refah payını buna  ilave edeceksiniz. Bütün göstergeler fındık fiyatının ne olması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Biz üretici ve emek dostu milli çıkarları önde tutan bir parti olarak, CHP olarak 35 TL istiyoruz. İktidar vekilleri en az 30 TL diyor. Bu iki rakam arasında bir kamuoyu beklentisi vardır. Hele ki 30 TL altında bir açıklama bu şartlarda  hem üreticiye hem ülkeye ihanettir”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.