Fındık Giresun ve Ordu’da Toplanır, Trabzon’dan İhraç Ediliyor « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Fındık Giresun ve Ordu’da Toplanır, Trabzon’dan İhraç Ediliyor

Bu haber 10 Ekim 2018 - 23:09 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Fındık Giresun ve Ordu’da Toplanır, Trabzon’dan İhraç Ediliyor

Doğu Karadeniz İhracatlar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi’nden ihracatın geçen yılın aynı ilk 9 aylık dönemine göre yüzde 9,57 artışla 2.688.938.728 dolar olduğunu belirtti.

Her geçen yıl yeni ülkelere ihracat yapılmaya başlanarak Karadeniz Bölgesinden yapılan ihracatta ülke çeşitliliğinin de her geçen yıl arttığını vurgulayan Kalyoncu, aynı dönemde 187 ülkeye ihracat gerçekleştiğini kaydetti.

Kalyoncu, Trabzon’un Karadeniz Bölgesi’nin ihracat lideri olduğunu altını çizerek, “Bölge ihracatının yüzde 24,4’lük bir kısmını Trabzon tek başına gerçekleştirdi. İhracat gerçekleştirilen ülke çeşitliliği açısından da Trabzon yine listenin en başında. Yılın 3/4 sonu itibarıyla Trabzon’dan 119 ülkeye ihracat yapıldı.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin de en fazla ihracat yapılan 20’nci ilinin Trabzon olduğuna dikkati çeken Kalyoncu, şunları kaydetti: “Trabzon’da birçok farklı ürünün ihracatı yapılsa da en fazla ihracat yapılan sektör fındık oldu. Fındığı ise yaş meyve sebze ürünleri takip ediyor. Su ürünleri ve mamullerinin de ihracatı her geçen gün artıyor. Bunun yanında otomotiv ve makine sanayi ürünleri ihracat alanında da Trabzon her geçen yıl ülke çeşitliliğini artırdı. Yılın 9 ayında Karadeniz Bölgesi’nden en fazla ihracat sırasıyla;

Almanya,

İtalya,

Hollanda,

Rusya Federasyonu

Gürcistan’a

gerçekleştirilirken, aynı dönemde Trabzon’dan en fazla ihracat sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, İtalya, Fransa ve Kanada’ya gerçekleştirilmiştir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.