Fındık Borsa İstanbul’a Açılıyor « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Çotanakspor’da Erhan İnce Dönemi

AMATÖR, BURSADA GİRESUN

Fındık Borsa İstanbul’a Açılıyor

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsasının, Borsa İstanbul’a (BIST) açılması için çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Bu haber 13 Şubat 2017 - 21:33 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

Fındık Borsa İstanbul’a Açılıyor

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsasını Borsa İstanbul’a (BIST) açacaklarını ifade etti.

Yanıkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, GTB’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizatihi Giresun’da Fındık Borsası kurulmasını onaylayan Bakanlar Kurulu kararı ile 1 Ağustos 1926 yılında kurulan üretici dostu bir kurum olduğunu belirtti.

Borsanın, kurulduğu günden bugüne kadar yaptığı çalışmalarda hep müstahsil-tüccar-devlet sacayağında birlikte hareket etmenin gerektiği düşüncesiyle faaliyetini sürdürdüğü, fındığın geleceği ve yarınları için projeler üretmeye devam ettiğini aktaran Yanıkoğlu, bunlardan birisinin de üreticiler, oda üyeleri ve sanayicilerine büyük yararlar sağlayacağına inandıkları “Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa” projesi olduğuna işaret etti.

Yanıkoğlu, spot borsa ile üreticiler ve üyelerinin satışa sunacakları fındıkların kalite sınıflandırması yapılarak birden fazla alıcı tarafından açık artırma usulüyle ürünlerini en yüksek fiyata satmalarının tesis edileceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Üretici veya tüccarımız, kalitesine göre ürününü, objektif ortamda en yüksek fiyata bu sayede satmış olacak. Fındık alıcıları da en kaliteli ürünü görerek buna göre fiyat verecek. İyi ürüne iyi fiyat vermek suretiyle ticaretin hazzını yaşayacak. Burada oluşan fiyatlar dünya ile entegre olacak ve fiyatın nasıl oluştuğu herkesin gözü önünde cereyan edecek. Lisanslı depo tesisinde ise üreticilerimiz ve tüccarımız fındıklarını yine kalite sınıflandırması yaparak lisanslı depoya kira mukabili bırakacak ki kira ücretinin yarısı devlet tarafından karşılanacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.