Fındığın Azotlu Gübre Zamanı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Fındığın Azotlu Gübre Zamanı

Ordu Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz; Azotlu gübrenin ikinci kısmının en geç haziran ayının başına kadar fındık bahçelerine uygulanması gerektiği konusunda fındık üreticilerimize uyarılarda bulundu.

Bu haber 31 Mayıs 2020 - 17:02 'de eklendi ve 70 kez görüntülendi.

Fındığın Azotlu Gübre Zamanı

Ordu Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz; Azotlu gübrenin ikinci kısmının en geç haziran ayının başına kadar fındık bahçelerine uygulanması gerektiği konusunda fındık üreticilerimize uyarılarda bulundu.

Fındıkta istenilen verim ve kaliteye ancak doğru zamanda, uygun miktarda ve tekniğine uygun gübreleme metodu ile ulaşılabileceğini söyleyen Yılmaz yaptığı açıklamada; “Fındık üreticilerimizin en geç haziran ayının başına kadar azotlu gübrenin ikinci yarısını bahçelerine uygulamaları gerekmektedir. Çünkü bu dönemde fındık bahçelerimizin yoğun olarak azota ihtiyacı vardır. Bu dönemde içinde bulunduğumuz yılın meyvelerinin beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca bitkide gelecek yılın meyve gözleri de aynı zamanda oluşmaya başlamaktadır. Fındık bitkisinin bu zamanda yükü çok ağır olup iyi bir gübreleme yapılmadığı takdirde hem bu yılın ürününde hem de gelecek yılın ürününde azalışlar meydana gelecektir. Bu yüzden toprakta bitkinin her iki faaliyetini gerçekleştirebileceği miktarda besin maddesinin bulundurulması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“Gübre Dalların Taç İzdüşümüne Verilmeli”

Gübrenin tekniğine uygun olarak toprağa verilmesi gerektiğini söyleyerek açıklamasına devam eden Yılmaz, “Fındık bahçelerine verilecek olan gübrelerin tamamı dalların taç izdüşümüne verilmeli ve toprağa karıştırılmalıdır. Aksi takdirde toprak yüzeyine serpilerek yapılan uygulamada gübrenin bir kısmı yağan yağışla yüzey akışı ile derelere gidecektir. Bu şekilde ancak çevre kirliliğine sebep olmuş, boşuna zaman, emek ve para harcamış oluruz” dedi.

Dip Sürgünleri Kesilmeli

Üreticilerimizin gübrelemeye geçmeden önce bahçelerinde mutlaka yabancı ot ve dip sürgünü temizliğini yapmaları gerektiğini vurgulayan Yılmaz açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Dip sürgünü temizliği yapılmadığı takdirde esas verim alacağımız dalların alacağı besin maddeleri bu dip sürgünleri tarafından paylaşılmaktadır. Bu da verimi olumsuz etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı gübreleme işlemi yapılmadan önce dip sürgünlerinin kesilerek bahçelerimizden uzaklaştırılması gerekmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.