Düve alımlarına hibe desteği « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Düve alımlarına hibe desteği

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, TÜRKVET’e kayıtlı sığır işletmesi olan üreticilere işletme kapasitesini 20 başa tamamlayacak şekilde satın aldıkları düve/manda başına yüzde 40 oranında hibe desteği verileceğini duyurdu.

Loading

Bu haber 16 Aralık 2020 - 8:56 'de eklendi ve
kez : 1
kez görüntülendi.

Düve alımlarına hibe desteği

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, TÜRKVET’e kayıtlı sığır işletmesi olan üreticilere işletme kapasitesini 20 başa tamamlayacak şekilde satın aldıkları düve/manda başına yüzde 40 oranında hibe desteği verileceğini duyurdu.

Müdürlükten yapılan açıklamada, düve alım desteğine yıl sonuna kadar başvuru yapılabileceğini belirtilerek, aranan şartlar da şöyle duyuruldu:

Yetiştiricinin işletmesinin TÜRKVET’e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir. Bir işletme; kapasitesini 20 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır.

Desteklemeye esas 2020 yılı gebe düve fiyatı 14 bin lira/baş , 8-15 aylık damızlık boş dişi sığır fiyatı 8 bin lira /baş, damızlık gebe manda fiyatı 12 bin lira /baş ve 8-15 aylık damızlık boş dişi manda fiyatı ise 7 bin lira /baş olarak belirlenmiştir.

Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin yüzde 40’ı kadar olup, düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen fiyatın yüzde 40’ından fazla olamaz.

Düveler/mandalar; düve/manda düvesi yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilir.

Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamaz. Ölüm ve mecburi kesim sebepleriyle işletmeden ayrılan hayvanların yerine en geç 90 gün içerisinde, Teknik ve Sağlık Şartnamesindeki şartları sağlayan aynı sayıdaki hayvanlar işletmeye konulur.

Düvelerin/mandaların iki yıl süreyle satılmama şartı, HAYGEM’den izin alınması koşuluyla işletmenin devri halinde de geçerlidir. İl/ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere olmak üzere düvelerin/mandaların işletmede bulunduğuna ilişkin yerinde kontrol yapılır ve tutanağa bağlanır.

Bu kapsamda destekleme kapsamına girecek düveler ise şunlar:

Etçi ırklar: Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Blue

Kombine ırklar: Simental (Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard

Sütçü ırklar: Jersey (Karadeniz Bölgesindeki iller), Holstein ve manda.

Loading

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.