Dolardaki Kur farkı Fındık fiyatına yansıtılmalı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Dolardaki Kur farkı Fındık fiyatına yansıtılmalı

CHP Bulancak İlçe Başkanı Necmi Sıbıç, dolardaki kur farkının fındık fiyatına yansıtılmasını istedi.

Bu haber 22 Aralık 2020 - 9:50 'de eklendi ve 61 kez görüntülendi.

Dolardaki Kur farkı Fındık fiyatına yansıtılmalı

CHP Bulancak İlçe Başkanı Necmi Sıbıç, dolardaki kur farkının fındık fiyatına yansıtılmasını istedi.

Sıbıç” Yapılması gereken; doların artışına göre fiyatın güncellenmesidir. Yani alım süresi uzadıkça dolardaki kur farkı fiyata yansımalıdır. Fındık yöremizin öncelikli gelir kaynağıdır. Emeğimiz alın terimizdir. Dolar karşısında fındıkta elde edilen gelir düşmemelidir. Çünkü iğneden ipliğe her şeyin fiyatı dövize endekslenmektedir. Fındık; bizlerin ekmeği, çocuklarımızın okul ihtiyaçları, kızlarımızın oğullarımızın düğün masrafıdır. Fındık bizim başımızın tacıdır. Giresun’da fındığın başkentidir. Fındığımıza gereken değer verilmeli, üreticilerimiz mağdur edilmemelidir” dedi.

Başkan Sıbıç, yaptığı yazılı açıklamada “Bilindiği üzere fındık bir ihraç ürünüdür ve yüzde 85’i ihraç edilmektedir. Ve bu ihraçlar da dolar üzerinden yapılmaktadır. Ama gelin görün ki dolardaki artıştan üretici yararlanamıyor. Dolar artıyor ama fındık fiyatı yerinde sayıyor. Bilindiği üzere; Tarım Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi ( TMO) Aralık ayı sonunda tamamlayacağı fındık alım sezonunu, 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzattı. Fakat şimdi fındık piyasasında ki asıl bulunma nedeni olan müdahale alımı yapması için fiyatını güncellemesi lazımdır. Bu sezon bir kilo bile fındık alamamasının nedeni açıklamış olduğu fiyata zaten ihracatçı firmaların alım yapmasıdır. Üretici TMO fiyatının üzerinde alım yaptığı için tüccarlara yönelmiştir. Tüccarların elinden fındığı alıp ihracat yapacak firma sayısı bellidir. Üretici fındığının fiyatı yükselecek beklentisi ile pazara indirmiyor. İhracatçı firmalar da üretici zorda kalsın fındığını getirsin diye fiyatı artırmıyor. TMO tamda bu zamanda fındık piyasasında olma nedeni olan müdahale alımı yapması için fiyatı güncellemeli yani fiyat artırımına gitmelidir. Yani fındık üreticisini üç beş tane ihracatçı firmaya mahkum etmemelidir. Fiyat güncellemesini yaparken dolardaki artışı göz önünde bulundurarak, fındık fiyatını güncelleyebilir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.