Demiryolu Projesinde Giresun Es Geçildi « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Çotanakspor’da Erhan İnce Dönemi

AMATÖR, BURSADA GİRESUN

Demiryolu Projesinde Giresun Es Geçildi

Bu haber 26 Nisan 2018 - 8:43 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

Demiryolu Projesinde Giresun Es Geçildi

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, demiryolu projesi güzergahına Giresun’un da dahil edilmesi için tüm siyasilerin ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydetti. Kara, Erzincan-Trabzon demiryolu güzergahının belli olduğunu belirterek, projede Giresun’un bulunmadığını açıkladı. Demiryolu projesinde tartışılan güzergahlardan resmiyet kazanan tek güzergahın Erzincan-Gümüşhane-Trabzon arası olan hat olduğu vurgulayan Kara, demiryolu projesinin Giresun’un gelişimi için önemli rol oynadığını ifade etti.

GESOB Başkanı Kara, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları resmi web sitesinde yer alan projeler bölümünde planlanan demiryolları projelerinde Erzincan-Trabzon Demiryolu projesinin yer aldığını bildirdi. Projenin haritası ile birlikte planlanan 16 proje arasında yer alan Erzincan Demiryolu Projesinde güzergah olarak Erzincan-Gümüşhane-Trabzon üzeri hattın tek hat olarak görüldüğünü belirten Karan, diğer hatların yapımının henüz netlik kazanılmadığı ilk etapta yapılacak olan hattın Erzincan’dan başlayıp Gümüşhane’den geçip Trabzon’da biteceğinin öğrenildiğini kaydetti.

Siyasilere ve sivil toplum kuruluşlarına Giresun’a demiryolu çağrısı yapan Kara, “TCDD’de belirtilen projeye göre Gümüşhane’nin Kelkit ve Torul ilçelerinde istasyonların olacağı görülürken diğer hatların oluşup oluşmayacağının henüz netlik kazanılmadığı öğrenildi. Bilindiği üzere uzun yıllardır tüm Giresunluların ilin gelişmesinde en önemli rol oynayacak projelerin ilk sıralarında yer alan Erzincan, Gümüşhane, Tirebolu Tren Yolu Projesi 2012 yılında kesinleşen ÇET Raporları sonuçlarına göre devlete en ekonomik maliyeti olan ve Gümüşhane’ye en kısa mesafesi olan hat olma özelliğine sahiptir. Hükümetimizin 5449 Sayılı Kalkınma Ajanslarının kuruluş kanunundaki iller ve bölgeler arası kalkınmışlık farkının giderilmesinde en önemli rol oynayacak olan bu proje Giresun için hayati önem arz etmekte, ilimizin gelişmesi, kalkınması ve ekonomik ivme kazanması bu gibi projelerin hayata geçmesi ile mümkündür. İhalesi 14 Mayıs’ta yapılacak olan Gümüşhane den ayrılacak bir güzergaha ilaveten ikinci güzergahın da bu ihale kapsamına alınması için sayın Bakanımızı, Milletvekillerimizi tüm siyasi partilerimizi ve sivil toplum kuruluşlarımızı ortaklaşa hareket etmeye davet ediyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.