Çavuşlu Ekmeği Coğrafi İşaret aldı « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA
istanbul escort

Çavuşlu Ekmeği Coğrafi İşaret aldı

Çavuşlu Ekmeği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Görele Belediyesi ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte yapılan çalışmalar ve ODÜ Ziraat Fakültesi uzmanlarının teknik desteği sonucunda düzenlenen rapor, Türk Patent ve Marka Kurumuna sunuldu.

Bu haber 20 Kasım 2020 - 9:04 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi.

Çavuşlu Ekmeği Coğrafi İşaret aldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) çerçevesinde 2017 yılında çalışmaları başlatılan Görele İlçesinin Çavuşlu Beldesi ile özdeşleşmiş “Çavuşlu Ekmeği” Türk Patent ve Marka Kurumunun 16 Kasım 2020 tarih ve 89 sayılı Resmi Bülteni’nde yayınlanarak tescil edildi. 

Çavuşlu Ekmeği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Görele Belediyesi ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte yapılan çalışmalar ve ODÜ  Ziraat Fakültesi uzmanlarının teknik desteği sonucunda düzenlenen rapor, Türk Patent ve Marka Kurumuna sunuldu.Çavuşlu Ekmeği için yapılan bu coğrafi işaret başvurusu  kurum tarafından onaylanarak, 16 Kasım 2020 tarihinde Görele Belediyesi adına tescillendi.

Çavuşlu Ekmeği, ekmeklik buğday unu, su ve ekşi hamurun 10:1 oranında karıştırılarak yoğrulmasıyla yapılan ve fırından çıktıktan sonra üzerine bulamaç sürülen bir ekmektir. Ekmeğin üzerine sürülen bulamaç, ekmeğe parlak bir görünüm kazandırırken, üzerinde oluşturduğu tabaka ile de raf ömrünün uzamasına katkı sağlar. Çavuşlu Ekmeğinin dış kabuğu sert ve üst kabuk kalınlığı 2-4 mm, taban kabuk kalınlığı 4-6 mm olup ağızda dağılan gevrek bir yapıdadır. Ekmeğin iç kısmı süngerimsi, pişkin ve gözeneklidir. Çavuşlu Ekmeği, asitlik oranının yüksek olması nedeniyle oda şartlarında 7-10 gün kadar saklanabilir.

Coğrafi işaret tescilinin yapılması ile birlikte“Çavuşlu Ekmeği”hak ettiği marka değerine kavuşmuş olacaktır.  Ayrıca İl Müdürlüğü tarafından yine GİRKAP projesi kapsamında Giresun’a özgü Şebinkarahisar Karadutu, Giresun Simidi, Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı ve Giresun Isırganı için coğrafi işaret almaya yönelik çalışmalar devam ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.