82 milyon TL nerede? « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA

82 milyon TL nerede?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’dan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’a tokat gibi cevaplar ardı ardına geldi.

Bu haber 29 Aralık 2021 - 16:27 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.
ResimLink - Resim Yükle

82 milyon TL nerede?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’dan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’a tokat gibi cevaplar ardı ardına geldi.

Karan, Ziraat Odası Halit Ayar toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Bayraktar’ın 24 Aralık Cuma günü düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalara cevap verdi. Karan, Bayraktar’ın palavralarından artık fındık sektörü, birlik çalışanları, yönetim ve delegelerin artık bıktığını belirtti.

“BAYRAKTAR AHKAM KESEREK, SALLADIKÇA SALLIYOR”

Karan, Bayraktar’ın beyanatlarının aksine FİSKOBİRLİK’in 2017 yılında 4 bin 360 ton, 2018 yılında 2 bin 208 ton, 2019 yılında 3 bin 934 ton, 2020 yılında 5 bin 194 ton, bu yıl ise 4 bin ton civarında fındık alımı gerçekleştirdiği açıklayarak, birlik kayıtlarıyla basın mensuplarına sundu.

EFİT’E YAPILAN YATIRIM BUGÜNE KADAR 18 MİLYON TL

Bayraktar’ın basın toplantısında FİSKOBİRLİK iştiraki olan Entegre Fındık İşletme Tesisine (EFİT A.Ş) 100 milyon lira yatırım yapıldığını açıkladığını hatırlatan Karan, “Nerede bu 100 milyon lira yatırım? İşte belgeleri EFİT A.Ş’ye yapılan yatırım bedeli bugüne kadar 18 milyon lira. Geri kalan 82 milyon lira nerede? Diye sordu.

FKB, FKB OLALI BÖYLE ZULÜM GÖRMEDİ

Karan, Bayraktar’ın el ulakları olarak nitelendirdiği yönetim kurulu üyeleriyle ilgili ise, “Bayraktar’ın el ulakları aman bir oturum parası daha alalım neme lazım derdine düşmüşler. Bayraktar FKB’deki koltuğuna zamkla yapışmış vaziyette. Giresun’dan, Ordu’dan, Trabzon’dan, ta Rize’den siyasi partilerin İl Başkanları, STKlar bas bas bağırıyor. “Def ol git” diyor. Bunca vukuata rağmen, pişkin pişkin basın toplantısı yapıp kamuoyunun önüne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Karan, “Her yıl aynı terane. FİSKOBİRLİK uçuyor, ihracat geçen yıla göre arttı, alımlarımız geçen yılkini geçti, ciromuz üçe/beşe katladı, yani, yani, yani diye uzayıp gidiyor. Çünkü bir açıklaması, bir önceki beyanatını doğrulamıyor. Olayları ne kadar abartırsa o kadar inandırıcı olacağını düşünen Bayraktar, panik olmuş vaziyette. Halüsinasyon mu görüyor bilemiyorum. Teknoloji artık ilerledi. Söz gider yazı kalır. Google amcadan sizde bakabilirsiniz. İşte belgeleriyle ve gazete arşivleriyle bunu size izah etmeye çalışayım. En sık yaptığı şey fındık alımlarında ki abartılı rakamlar, bunu o kadar abarttı ki avcının tilkikuyruğu tanımlamasını da geçti” dedi.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Üyeliğinden usulsüz bir şekilde düşürüldüğünü yineleyen Karan, “17 Kasım 2021 de FKB’de toplantıya katıldım. Toplantı bittikten sonra bende FKB’den ayrıldım. Aradan birkaç gün geçti, alelade bir yazıyla istifa ettiğimi ve yönetimden düşürüldüğümü belirten yazıyı aldım. Akabinde basın açıklaması da yaptım. Ayrıca suç duyurusunda da bulundum. Hukuk önünde gerçekler ortaya çıkacak elbette. Benim üyeliğimin düşürülme tarihi 18 Kasım 2021dir. Başkan Bayraktar, Başkan vekili Sıtkı Şarman ve Genel Müdür Turgay Çakmak bir dizi görüşmeler için Ankara’dalar o gün. Kendi sosyal medya hesaplarından boy boy fotoğraf atmalarından belli. Aynı gün nasıl toplantı oluyor. Gelen duyumlarda, “güya ben istifamı odasının kapısının altından akşamdan atmışım. Temizlik personelleri bulmuş, onlarda başkana iletmiş miş.” bir başka rivayette “ben istifa kağıdımı başkanın odasına girmişim ve bizzat kendim vermişim.” Görende Sıtkı Şarman mış. Yalan olurda bu kadar kuyruklusu olamaz. Kamera kayıtları ortada. Hukuk ve kriminal raporları mahkemeye gelecek. Hem hukuk nezdinde, hem de mahşerde hesaplaşacağız. Hacca gitmiş, yaşını başını almış insanlar, bir oturum ücretine karakterini yok edenlere tavsiyem. Bunların vebalini umarım ki her iki cihanda dabulursunuz. Onca hak yeme ve usulsüzlüğe ortak olmayla, hem dünyalıklarını, hem de ahiretlerini kararttılar. Söyleyecek söz bulamıyorum” diye konuştu.

“HEM TACİZ EDİP HEM SAHTECİLİKTEN DEM VURMAK BİR AVUKATA ASLA YAKIŞMIYOR”

Karan, EFİT A.Ş’den çıkartılan kadınla ilgili ortaya atılan taciz iddiasıyla ilgili olayın da arkasında şahsımın olduğunu iddia eden Bayraktar’a şöyle cevap verdi; “Bir kurumun patronu, yöneticisi, müdürü, amiri kim olursa olsun. Çalıştırdığı kişilerin ar ve namusu ona emanettir. FKB, kadını erkeğiyle bir aile gibidir. Ailenin başındaki Başkan Bayraktar’ın iddialara göre gecenin bir yarısında şahsi telefonundan mesaj atması, taciz değil de nedir. Bu haberleri basından okuyunca Başkan Bayraktar’ı ve yanındaki el ulaklarının derhal istifa edeceklerini düşündüm. Çünkü bu kadar hainlik etmezler FKB ye diye. Ama nerde. Günlerdir sustu. Mağdur kadın işe iade davasını açıp delilleri mahkemeye ibraz ettiğinde durumun vahametini o zaman anladı. İddialara göre, yüksek miktarlarda mağdura uzlaşma teklifinde bulunulduğu konuşuluyor. Mağdur kadına buradan izah edemeyeceğim şekilde gerekli cevabı veriyor. Mağdur kadının avukatı basına demeç verince, birkaç saat içinde avukatları aracılığıyla “basına yayın yasağı kararı aldırtma” girişimi de hukuktan dönünce, başladı çark etmeye. Yine iddialara göre bu mesajı “ben toplantılardayken, danışman veya şoför atmış olabilir”, başka bir iddia ise “çok güzelsin demenin suç olduğunu bilmiyordum”, konuya ilişkin bir açıklama da son toplantıda kendisi yaptı. “dijital ortamda kumpas maksatlı düzmece bir mesajdır. Bana ait değildir. İstifa da etmiyorum.” Şeklindeydi. Mağdur bayanın avukatının 24 Aralıkta duruşması vardı. Gelen iddialarda “bu ahlaksızlığı ve iftirayı Lütfi beyin yanına bırakmayacağız minvalinde. Hiç kimse, ki avukatta kendisi FKB başkanı da olsa ceza davası açmaktan geri durmayacağız. Hem taciz edip hem sahtecilikten dem vurmak bir avukata asla yakışmıyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.