Sarıyer Tepelerinde 18 Ay, Mehmed Emin Yurdakul Anısına « Giresun Havadis – Giresun Haber – Bursada Giresun – Bursa Giresunlular

SON DAKİKA

Sarıyer Tepelerinde 18 Ay, Mehmed Emin Yurdakul Anısına

Mehmed Emin Yurdakul aslen Sarıyer Zekeriya köylüdür. Ama Sarıyerliler “Milletimin Mübarek Babası” nı unutmuşlardı…

Bu haber 19 Ocak 2021 - 20:27 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi.

Sarıyer Tepelerinde 18 Ay, Mehmed Emin Yurdakul Anısına

Zekeriya Köyde Araştırma Yaptım.

Mehmet Emin Yurdakul aslen Sarıyer Zekeriya köylüdür. Ama Sarıyerliler “Milletimin Mübarek Babası” nı unutmuşlardı. Tarih 13 Mayıs 2016 Milli Şairimiz’in doğum gününde anıt kabri başında olacaktım. Yalnız gitmek olmazdı. Çevremdeki arkadaşlarımı bilhassa gençleri davet ettim. Türk Eğitim-Sen mensubu öğretmenlerin 4.Levent’deki temsilcileri büyük çoğunlukla iştirak ettiler. Genel Başkan İsmail Koncuk’da bir konuşma yaptı.

Evvelce tanıştığım Milli Şairimizin torunu Tomris Vardar hanımefendinin anma törenine katılması da davetlileri sevindirdi.

Mehmet Emin Yurdakul Giresun Damadı olmasının yanında aynı zaman Giresun Milletvekilliği de yapmasından dolayı Sarıyer ve çevresinde faaliyet gösteren  Giresun Derneklerini de törenlere davet ettim. Ama onlar maalesef törene katılmadılar. Zira, onlar Sarıyer Belediyesi tarafından siyaset çukuruna itilmişlerdi. Ertesi gün yapılacak siyaset toplantısına “katılım” hazırlığı yapıyorlardı.

Giresun çevresinin törene katılmaması içimdeki dinmeyen yaradır, sızıdır, acıdır. Ve hayat dışarıdan gözüktüğü gibi değildir.

Mehmet Emin Yurdakul Kimdir?

Mehmet Emin Yurdakul 13 Mayıs 1869 (1 Mayıs 1285)’da İstanbul Beşiktaş’da dünyaya gelmiştir. Zekeriya Köyü halkındandır.

Babası Salih Reis’ dir. Dedesi ise yine bir Iğrıb reisi Halim Ağa’dır. Annesi göçmen kömürcü Mehmed Ağa’nın kızı, Emine Hatun’dur.

Halkçılık ve Milliyetçilik mefkuresini her şeyden önce bu halk örneği baba ocağına borçlu bulunduğunu sık sık belirtmiştir.

Şebinkarahisarlı asil bir Türk ailesinden Müzeyyen (Dilber) Hanım’la evlenmiştir.

Yurdakul’u Vefâtı ve Ebedî Âleme Göçü

Mehmet Emin Yurdakul’u çok sarsan olayların başında; 26 Mart 1941’de evinin ve çok sevdiği kitapları ile değerli hâtıralarının yanması; ikincisi de ellibeş yıllık ömür yoldaşı eşi Müzeyyen Hanım’ın 25 Ocak 1943 Pazar günü vefat etmiş olmasıydı.

Kalbinden rahatsızlanan Yurdakul, 14 Ocak 1944 Cuma günü sabahı vefat etmiştir.

15 Ocak Cumartesi günü öğle zamanı 13:30’da Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra, Balmumcu’daki Asri Mezarlık’da ebedi istirahat yerine defnedilmiştir.

Cenazesine İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Dr. Lütfi Kırdar, CHP İstanbul İl Başkanı Dr.Behçet Uz, şair ve yazarlarımızdan Yahya Kemal Beyatlı, Peyami Safa, İbnül Emin Mahmud Kemal İnal, İbrahim Alaaddin Gövsa, Celaleddin Ezine, Hakkı Süha Gezgin, Selim Sırrı Tarcan, ve Prof. Sabri Maksûdî Arsal katıldı. Mezarı başında canlı konuşma yapan Prof. Sabri Maksûdî Arsal özetle şunları söylemiştir.

“…Senin değerin şiirlerinin hecelerinin değil, oynadığın tarihi roldedir. Senin kıymetin şiirlerindeki teknikte değil, Türklük ideolojinde aranmalıdır. Sen Osmanlılık fikri yerine Türklük şuurunu yarattın. Bu bakımdan sınırlı bir zümrenin değil, bütün Türk ırkının şâirisin . Eserlerin bütün Türk illerinde, Buhara’da, Taşkend’de okunmaktadır. Türkler yaşadıkça, sen de yaşayacaksın. Türkler ebediyete kadar yaşayacağı için, sen de ebediyen yaşayacaksın.”

Milli Şair Mehmet Emin Yurdakul’un şiirleriyle günümüze kadarki Türk nesillerine milli ruh kazandırmakta oynadığı önemli rolünün en canlı bir ifade ile sergileyen tarihi belge Büyük Atatürk’ün 1 Nisan 1921’de çektiği şu tarihi telgrafı dır.

“İnebolu’da Milli Şairimiz Mehmet Emin Beyefendi’ye

Türk milliyetperverliğinin ilahi mübeşşiri olan şiirleriniz bugünkü mücâhedemizin rûh-u hamasetine ufk-u tulu olmuştur.

Teşrifinizden duyduğum memnuniyeti beyan ile size milletimizin mübarek babası olarak selamlarım.”

1 Nisan 337 (1921)

Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi / Mustafa Kemâl

BEN BİR TÜRK’ÜM, DİNİM, CİNSİM ULUDUR,

SîNEM, ÖZÜM ATEŞ İLE DOLUDUR,

İNSAN OLAN VATANININ KULUDUR!

 

fake taxi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.